Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alacak Liselere Başvuru Takvimi Yayınlandı

MEB tarafından yetenek sınavı ile öğrenci alacak liselere ait kontenjanlara ilişkin başvurular hakkındaki usul ve esaslar belli oldu.

Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alacak Liselere Başvuru Takvimi Yayınlandı
24 Mayıs 2019 - 11:30

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yetenek sınavı ile öğrenci alacak liselerin kontenjanlarına başvurular 10-28 Haziran tarihleri arasında yapılabilecek. Bakan Ziya Selçuk'un imzaladığı genelge yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgeye göre güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile birlikte musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar, spor projesi/programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin 9. sınıflarına öğrenci alımına ilişkin başvuru şartları belirlendi.

Başvuru Usul ve Esasları

Genelge kapsamında ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıfını 2018-2019 eğitim öğretim yılında tamamlayan öğrenciler eğitim almak istedikleri okul türlerinden en çok 2 okul müdürlüğüne e-Okul üzerinden başvurabilecekler. Başvuru yapan öğrenciler fotoğraflı sınava giriş belgesini ise yine e-Okul üzerinden alacaklar. Geçici eğitim merkezlerini bitiren öğrenciler ise ortaokul başarı puanını gösteren öğrenim belgesi, fotoğraf ve dilekçe ile birlikte ilgili okul müdürlüğüne başvuracaklar. 10-28 Haziran 2019 tarihleri arasında e-Okul üzerinden alınacak dilekçe örneği ile başvuru yapılan okul müdürlükleri işlemleri tamamlandıktan sonra sınava girecek öğrenci listeleri ise 29-30 Haziran günlerinde okulda ve okulun internet sitesinde duyurulacak.

Sınav 1-5 Temmuz'da

Yetenek sınavı bölümler bazında 1-5 Temmuz günleri arasında ilgili komisyonlar tarafından yapılacak. Yetenek sınavında 50 puan barajını aşamayan öğrenciler başarısız sayılacak ve değerlendirmeye tabi tutulmayacak. Yetenek sınavında 50 ve daha fazla puan alan öğrenciler ise yetenek sınavının %70'i ile ortaokul başarı puanının %30'u alınarak 100 tam puan üzerinden değerlendirme ve sıralama yapılacak. En yüksek puandan en düşük puana doğru yapılacak sıralamaya göre bölümler bazında belirlenen kontenjan kapsamında asıl ve yedek listeler 5 Temmuz 2019 mesai bitiminde okulda ve okulun internet sitesinde ilan edilecek. Başarılı olan öğrenciler 8-10 Temmuz tarihleri arasında e-Okul sistemi üzerinden kayıt yaptırabilecekler. Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından açık kontenjan olması halinde yedek listeden puan sırasına göre kayıt yaptırmaya hak kazananlar belirlenerek 11 Temmuz 2019 tarihinde yine okulda ve okulun internet sitesinde yayınlanacak. Ayrıca sınava giren öğrencilerin velilerine de bilgi verilecek.

Bu haber 819 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort