Yerel Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı

Yerel yerleştirme işlemi, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kayıt alanları içindeki sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına belirlenen kontenjanlara göre yapılacak. Yerel yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu genel müdürlük ile il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğunda Bakanlıkça yürütülecektir.

11 Haziran 2018 - 14:01

Yerel yerleştirmede, öğrencilerin ikamet adreslerinin bulunduğu kayıt alanı, okuduğu okulun bulunduğu kayıt alanı, öğrencilerin okullarda bulunuşlukları, öğrencilerin tercihleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık başta olmak üzere okulların kontenjanı, okulların türü, gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacak. 

Genel Olarak:

• Ortaokulların Liselerle eşleştirildiği kayıt alanları oluşturulmuştur.

• Kayıt alanları öğrencilerin evlerine en yakın olan liseler çerçevesinde belirlenmiştir. 

• Kayıt alanındaki ortaokulların kontenjanları gözönünde bulundurularak, Liselerin kontenjanları belirlenmiş ve kayıt alanındaki her öğrencimizin gidebileceği ortaöğretim kurumu imkanı sağlanmıştır. 

• Öğrencilerimiz tercih edilecek okullar arasında bütün lise türleri (Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) görebilecek ve tercihte bulunabilecektir. 

• Tercih Ekranında Kayıt Alanlarındaki okullar, yeşil renkle “Bölgede”; Komşu Kayıt Alanındaki okullar mavi renkle “Komşu Bölgede”; Komşu olmayan il içindeki diğer okullar ve il dışındaki okullar kırmızı renkle “Bölge Dışı” şeklinde görülecektir. 

• Öğrenciler, kendi Kayıt Alanlarında, Komşu Kayıt Alanlarından ve Diğer Kayıt Alanlarından (İl İçi ve İl Dışı) olmak üzere 10 tercih yapabileceklerdir. Bütün tercihlerini tek bir türden yapamayacak ve tercihlerinde en az 2 tür okula yer vermek zorundadırlar. Aksi taktirde tercihlerini kayıt edemeyeceklerdir. 

• Tercih sıralamasının yerleştirmede önceliği vardır. Öğrencilerimiz, tercihleri doğrultusunda öncelikle kendi Kayıt Alanlarındaki okullara yerleştirilecektir. Sistem Kayıt Alanındaki Ortaokul öğrencilerini önceleyerek bir yerleştirme yapacağından, öğrencilerimizin kendi Kayıt Alanlarındaki okulları seçmeleri Yerleştirme bakımından avantaj sağlayacaktır. 

Başka Kayıt Alanlarını seçmeleri halinde o Kayıt Alanındaki öğrenciler yerleştikten sonra kontenjan olması durumunda yerleştirileceklerdir. 

• Yerel Yerleştirmede Kayıt Alanlarındaki Yerleştirme Kriterleri Sırasıyla; Kayıt Alanında Bulunmak> Okulda Bulunma Durumu> Tercih Sırası> Başarı Havuzu> 8. Sınıf Devam-Devamsızlık Durumu olarak belirlenmiş, eşitlik halinde de öğrencinin yaşı olarak tanımlanmıştır.

 Sınavsız yerleştirme (mahalli yerleştirme) ile ilgili Bursa ilinde yapılan pilot çalışma yayımlandı. "YEREL YERLEŞTİRME KILAVUZU (Bursa Pilot Uygulaması")´na ulaşmak için tıklayınız.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • vatandaş
    4 ay önce
    Ben imam hatip lisesi yazmak istemiyorum, meslek lisesi yazmak istemiyorum. sistem illaki yazacaksın diyor. böyle bir saçmalık olur mu? hani hiç kimse istemediği okulu yazmayacaktı. milletle dalga geçmeyin . Nir nesli yok ettiniz inşallaha sizde yok oup gidersiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okuma Alışkanlığının Kazandırılmasında Ailenin Rolü
Okuma Alışkanlığının Kazandırılmasında Ailenin Rolü
Çocukta Öz Güven Nasıl Geliştirilir
Çocukta Öz Güven Nasıl Geliştirilir