Yepyeni bir öğretmenlik çeşidi geliyor

Yeni öğretmenlik modeli geliyor.

29 Eylül 2017 - 01:03 - Güncelleme: 29 Eylül 2017 - 01:14

Bakan Mehmet Şimşek, Orta vadeli programda Öğretmen Akademisi'nden bahsetti. İşte Öğrtemen Akademisi Kurmay Öğretmenler mezun edecek. Peki Kurmay Öğretmen Nedir ?
Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz detayları köşesinde yazdı.

Orta Vadeli Program'ın içinden benim seçip odaklanacağım konu Öğretmen Akademisi olacak. Bakan Mehmet Şimşek'in eğitim kalitesine dair adımlar arasında zikrettiği Öğretmen Akademisi, öğretmenlerimizin niteliklerinin daha da artırılmasını sağlayacak.

Bana göre bu, orta vadeli programdaki en önemli uzun vadeli plandır ve gereklidir. Zira belki de Cumhuriyet tarihimizin en gevşek öğretmen nesline çocuklarımızın istikbali teslim durumdadır.
Peki, nedir bu öğretmen akademisi? Öğretmenleri tekrar meslek içi eğitimden geçirecek bu akademi bir bakıma "kurmay öğretmen" yetiştirecek. Nasıl ki Harp Akademisi harp kurmayı yetiştirir, Polis Akademisi polisi; Öğretmen Akademisi ile de üstün nitelikli, daha donanımlı öğretmen yetiştirilecek.
Bu öneri, daha önce de gündeme gelmiş, ikinci nesil yapısal reformlar çerçevesinde zikredilmesine rağmen 15 Temmuz darbe sürecinde uygulamaya geçememişti. Öğretmenler bu sistemle atandıkları yere gitmeyecek, bulundukları yer neresi ise orada bir okula gidecek, çalışacak ve staj geçirecekler.
Bu dönem bittikten sonra evi neredeyse ya da bitirdiği okul neredeyse orada yeniden okula alınacak, yazın da oluşturulacak Öğretmen Akademisi'nde meslek içi eğitime tabi tutulacak. Ancak dün açıklanan OVP çerçevesinde zikredilen Öğretmen Akademisi modelinde yeni farklı unsurlar olabilir.
Kurmay Öğretmen, benim önerdiğim bir tabir... Gerekçesi, mevcut öğretmen niteliğinin çağın ihtiyaçlarının çok gerisinde kalması... Sadece kamu okulları değil, özeller de pek farklı değil. Özel okul ücretlerine bakınca, sanırsın fiziğe Einstein, matematiğe Cahit Arf, felsefeye Aristo, din dersine Gazali giriyor.
Akıllı tahta olmaz, akıllı öğretmen olur. Teknolojik olmayan sorunu tabletle çözemeyeceğimizi de biliyoruz. Ancak öğretmenlere dair sınav sonuçları, gelecek nesiller için tehlikeyi haykırıyor.
Kamunun öğretmen alımlarında kullandığı sınavda adaylara, okutmaya talip oldukları alana dair 50 soru soruluyor ve sonuç, tabloda... Yorumu size bırakıp diyorum ki, işte, tam da bu yüzden Öğretmen Akademisi ve mezunu Kurmay Öğretmen..

ÖĞRETMENLERSİTESİ NOTU: Bu haberde öğretmenlerle ilgili tanımlamalar tamamen yazarın kendisine aittir. Öğretmenler olarak bu tanımlamaları ve öğretmenlere yönelik küçük düşürücü, hakaretvari açıklamaları reddediyoruz. Yazarı öğretmenlerden özür dilemeye davet ediyoruz.
 

SINAV GÖREVİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu