Yeni sistemde hangi dersten kaç soru çıkacak ?

TEOG'un kalkmasının ardından öğrenci,veli ve öğretmenler hangi dersten kaç tane soru çıkacağını oldukça merak ediyor. MEB'den henüz net bir açıklama gelmedi.

Yeni sistemde hangi dersten kaç soru çıkacak ?
09 Kasım 2017 - 17:16

Sınav TEOG derslerinden mi yapılacak? TEOG yerine gelen yeni sistem açıklandı ama tartışmaları bitmiyor. Özellikle Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın sınavla öğrenci alacak 600 okul için “nitelikli okullar” tanımını yapması yeni sistemin en çok konuşulan konularından biri oldu. Sonunda Yılmaz, “nitelikli okul”u “sınavla öğrenci alan okul” olarak değiştirdi ama “nitelikli okul” tanımı da nitelikli-niteliksiz okul tartışmasını Türkiye’nin gündemine sokmuş oldu. Habertürk yazarı Pervin Kaplan bugün TEOG yerine getirilen sınavın hangi dersleri kapsayacağını yazdı.

Kaplan’ın yazısı şöyle:

SINAV TEOG DERSLERİNDEN Mİ YAPILACAK?

Günlerdir açıklanan liselere geçiş sistemiyle ilgili akla gelen soruları yazıyoruz, henüz Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu konularla ilgili velileri aydınlatacak, sorulara yanıt verecek bir açıklama da gelmiş değil. Bu sorulardan biri de öğrencilerin yüzde 8’inin 600 okula yerleşeceği sınavla ilgili. Bu sınavın soruları hangi derslerden oluşacak? Bakan sınavın sorularını“temel dersler” olarak tanımladı. Bu durumda TEOG’un da temel derslerden yapıldığı dikkate alındığında sorular Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden mi çıkacak?

60 SORULUK SINAVDA HANGİ DERSTEN KAÇ SORU ÇIKACAK?

Sınav soruları yalnızca 8’inci sınıf müfredatından değil, 6 ve 7’inci sınıf konularından da oluşacak. Oysa öğrenciler TEOG’da yalnızca 8’inci sınıf müfredatından sorumluydu. Öğrencilerin en büyük talebi ise tıpkı TEOG’da olduğu gibi bu sınavın da son sınıf konularını kapsaması. Çünkü sınava yaklaşık 6 aylık süre varken, 6 ve 7’inci sınıf konularına da geri dönmeleri gerekecek. 60 soruluk sınavda hangi dersten kaç soru çıkacak, soruların sınıflara göre dağılımı nasıl olacak, soru sayısının artması gündeme gelecek mi? Bu sorular da yanıt bekliyor.

Bu haber 4897 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum