erkek protez saçthemeforest temaları

Yeni Ortaöğretim Modeli Hangi Yenilikleri Getirecek?

Türkiye'nin bir gelecek projesi, bir ekonomi projesi ve bir sosyal hayat projesi olarak tanımlanan ortaöğretim tasarımı bugünlerde eğitim dünyasının gündeminde ilk sırada yer alıyor.

Yeni Ortaöğretim Modeli Hangi Yenilikleri Getirecek?
20 Mayıs 2019 - 21:05

Yeni eğitim modeli hakkında “Türkiye'nin dünyada, bu topraklarda, bu coğrafyada onuruyla haysiyetiyle dimdik ayakta durabilmesinin bir eğitimsel projesi.” ifadesini kullanan Ziya Selçuk, ağırlıklı olarak ‘2023 Eğitim Vizyonu’ üzerinde duruyor. Aslında ortaöğretim tasarımı okul profili değerlendirme, tasarım beceri atölyeleri, e-portfolyo ve e-rehberlik gibi bir dizi alt projelerden oluşmaktadır. Elbette ki başta Türkiye'nin geleceği olmak üzere öğretmenler, öğrenciler ve velileri yakından ilgilendiren yeni eğitim sistemi hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan tanıtım sunumu kapsamında ortaöğretim tasarımının hangi unsurlardan oluştuğu ve neleri hedeflediği anlaşılabilmektedir. Söz konusu yeni eğitim modeli hakkında bilinmesi gerekenleri aktarmak üzere bu inceleme yazısını hazırladık.

“Lisede Ne Yaptık?” başlığı ile kamuoyuna aktarılan ortaöğretim tasarımı tanıtım toplantısı sunumunda yeni eğitim sistemi için yapılan hazırlık çalışmaları aşamasında öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin, uzmanların, eğitimcilerin, yükseköğretim kurumlarının ve işverenlerin sorularından yola çıkıldığı belirtilmektedir. Eğitim camiasında yeni eğitim modeli ve yeni eğitim sistemi olarak da isimlendirilen ortaöğretim tasarımı içerisinde yer alan önemli yeniliklerin her birini ayrı olarak incelemek gerekir. Dolayısıyla ders sayısında azalma, deneyime yönelik eğitim, atölye ve laboratuvar çalışmaları, derslerde disiplinler üstü yaklaşım, alan derslerinde proje ve uygulama çalışmaları olarak derinleştirilen yeni eğitim sistemi önemli değişiklikleri ve yenilikleri içermektedir diyebiliriz.

Ders Sayılarındaki Azalma
Yeni eğitim modeli kapsamında ders sayılarında azalma söz konusu olacak. Yeni eğitim sistemine göre bugün için 15-16 ders okutulan 9. sınıf için 8 ders, 15-16 ders okutulan 10. sınıf için 10 ders, 12-15 ders okutulan 11. sınıf için 10 ders ve12-15 ders okutulan 12. sınıf içinse 7 ders sayısı öngörülmektedir.


HEY (Hayal, Etkinlik, Yaşam)
HEY içeriğindeki ‘Hayal’ unsurunun sanatsal aktiviteler, ‘Etkinlik’ unsurunun fiziksel aktiviteler ve ‘Yaşam’ unsurunun ise toplumsal fayda çalışmaları şeklinde planlanacağı anlaşılmaktadır.

Etkin Yönlendirme
Yükseköğretim kurumları tarafından yeni eğitim modeli için nelerin yapılması gerektiği konusunda hazırlanan “Etkin Yönlendirme” alt başlığı ise şu şekilde açıklanmaktadır. ‘Kişisel Rehberlik, ‘Seçmeli Alan Dersleri’ ve ‘Kariyer Ofisi’ şeklinde planlanan etkin yönlendirme sayesinde öğrencilerin yükseköğretim sürecine hazırlanmalarında daha başarılı ve verimli olmaları hedefleniyor.

Yetkin Mezun
İşverenlerin yeni eğitim modeli kapsamındaki beklentilerini karşılamak üzere “Yetkin Mezun” alt başlığı ise şunları içermektedir. ‘Tasarım Beceri Atölyeleri’, ‘Sertifika Programları’ ve ‘Portfolyo’ çalışmalarından oluşan bu alt başlıkta ise üniversiteye giremeyen lise mezunlarının işverenler ile buluşturulması amaçlanıyor.

Akademik Gelişim Programı
9, 10 ve 11. sınıfları kapsayan “Akademik Gelişim Programı” (AGEP) kapsamında HEY ile birlikte bilgi kuramı ve uygulamaları da ortaöğretim hayatında yer alacak.

Akademik Yeterlilik Programı
12. sınıflar için ‘Ortak Dersler’ ve ‘Disiplinlerüstü Kariyer Dersleri’ toplam 24 ders saati, ‘Proje ve Sertifika Programları’ toplam 6 ders saati, ‘Ders Destek Çalışmaları’ ile ‘Kişisel Gelişim ve Rehberlik’ ise toplam 10 ders saati olarak planlanmış durumda.

Ders Seçme Robotu
Yeni eğitim sistemi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı web sitesi üzerinden erişilebilen ders seçim sistemi sayesinde 10, 11 ve 12. sınıf ortaöğretim öğrencileri almak istedikleri seçmeli dersleri kolaylıkla belirleyebilecekler.

Ortaöğretim Tasarımı Uygulama Takvimi
Ortaöğretim tasarımı kapsamında oluşturulan yeni eğitim modeli için belirlenen uygulama takvimi ise MEB tarafından şu şekilde belirlenmiştir:

  • 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde Öğretim Programlarının Çalışılması, 9. Sınıf Ders Kitaplarının ve Materyallerinin Üretilmesi, AGEP Temel-Öğretmen Eğitimlerinin Yapılması ve Sertifikasyonu planlanıyor.
 
  • 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde 9. Sınıflarda Sistemin Uygulanması, 10. Sınıf Ders Kitaplarının ve Materyallerinin Üretilmesi, AGEP 1 ve AGEP 2 Öğretmen Eğitimlerinin Yapılması ve Sertifikasyonu söz konusu.
 
  • 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde 10. Sınıflarda Sistemin Uygulanması, 11. Sınıf Ders Kitaplarının ve Materyallerinin Üretilmesi, AYEP Öğretmen Eğitimlerinin Yapılması ve Sertifikasyonu, 12. Sınıf Ders Kitaplarının ve Materyallerinin Üretilmesi hedefleniyor.
 
  • 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde 11. Sınıflarda Sistemin Uygulanması amaçlanıyor.
 
  • 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde ise; 12. Sınıflarda Sistemin Uygulanması başlayacak.

Bu haber 1816 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort