Memur-Sen "Paraf"ladı: Ali Yalçın'ın Oğlu Kurucularından... Kardeş, Yenge, Özel Kalem… Hiç kimse dışarıda bırakılmamış… Memur-Sen "Paraf"ladı: Ali Yalçın'ın Oğlu Kurucularından... Kardeş, Yenge, Özel Kalem… Hiç kimse dışarıda bırakılmamış…

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK ile ilgili Önemli detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Öğretmene uygulanacak şiddet, tehdit, engelleme gibi suçlara verilen cezalar ciddi oranda artırılıyor. Öğretmen akademisinin sınıf geçme notu ve devamsızlık süresi belirleniyor. İşte yeni detaylar:

Öğretmenlere karşı işlenen suçlarda cezalar yarı oranda artacak.

ÖMK'daki diğer ayrıntılar şöyle:

* Kasten yaralama suçunda ceza iki yıl üç aydan, altı yıl dokuz aya kadar olarak uygulanacak.

* Tehdit suçunda dokuz aydan üç yıla kadar, nitelikli hallerde üç yıldan yedi yıl altı aya kadar, hakaret suçundaysa bir yıldan üç yıla kadar ceza verilebilecek.

* Görevi yaptırmamak için direnme suçları dokuz aydan dört yıl altı aya kadar, nitelikli hallerdeyse bir yıl dört aydan dokuz yıla kadar hapisle karşılaşacak.

* Milli Eğitim Akademisi’nde adayların teorik derslerden geçme notu 60, uygulamaları derslerdeyse başarı notu 70 olarak belirlenecek. Teorik ve uygulamalı derslerin ortalaması atamaya esas olacak.

* Bir dönemde mazeretsiz altı gün eğitime katılmayanın ilişiği kesilecek. Yasadışı örgüt faaliyetlerine katılmak, uyuşturucu kullanmak ve temin etmek kesin çıkarılma sebebi olacak.

* Adaylara 30 bin ek göstergenin memur aylık katsayısı ile çarpımı kadar maaş verilecek.