Yeni KHK'lar: Haklar, rütbeler, ünvanlar kaldırılıyor

Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 670 ve 671 sayılı KHK’ların hazırlandığını belirtti. 

15 Ağustos 2016 - 21:46

Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 670 ve 671 sayılı KHK’ların hazırlandığını belirtti. 
Kurtulmuş, bu KHK’larda neler olacağına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYI

670 sayılı KHK
“Bakanlar Kurulumuzda, iki kanun hükmünde kararname gündeme geldi. Henüz bu konuda madde bulunmayan konularla ilgili 670 sayılı kanun hükmünde kararnamedir.
670 sayılı kanun hükmünde kararnameyle bazı bakanlıklarımızdan gelen, kamu personeli olma vasfını yitirmesi gereken kişilerle ilgili düzenlemedir. Dışişleri, Milli Savunma Bakanlığı, ismi geçen FETÖ mensuplarıyla ilgili kanun hükmünde kararname Resmi Gazete’de yayınlanacaktır.
Bu kararnameyle görevden alınanların unvan ve meslek adlarını kullanma adları mümkün olmayacak. Hakim gibi, savcı gibi, askerlerin mesleki rütbeleri gibi, birtakım meslek unvanlarını kullanmaları mümkün olmayacak, buralardan kaynaklanan haklarını kullanamayacaklar.

Kapatılan kurum ve kuruluların hakları, alacakları, taşınmazlıkları ne olacağı Maliye Bakanlığı bünyesinde olacaktır. Hak ve alacaklarla ilgili sorumluluklar vakıflar Genel Müdürlüğü’nde olacaktır.”

671 sayılı KHK

“671 Sayılı kanun hükmünde kararnamede ise yargılanma aşaması devam eden konular ele alınmıştır. TSK pilot açığının kapatılmasıyla ilgili düzenlemelerin gerçekleştirilmesi, bununla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Eskiden pilot olup bir vesileyle TSK’dan alınmış olanların yeniden TSK’ya kazandırılmaları 671 sayılı kanun hükmünde kararnameyle kararlaştırılmıştır.

TİB kapatılmıştır, TİB’in tüm yetkileri BTK’ya devredilmiştir. 671 sayılı kanun hükmündeki kararnamenin üçüncü ayağı ise bir takım özel harekat polisinin alınmasıyla ilgili konular açığa kavuşturulmuştur. Bunlar yayınlandığında görülecektir.

YÖK’ün talebi çerçevesinde 2006 sonrasında kurulan 41 üniversitemizde rektörlerin emeklilik yaşı 62’den 72’ye yükseltilmişti. Bu sayıyı 75’e çıkıyoruz. Uzaklaştırılan öğretim üyesi sayısını göz önünde bulundurulduğunda böyle bir düzenleme yapma gereği ortaya çıkmıştır. Bu kararnameler, OHAL ile ilgili bu düzenlemeler kapsamında dileriz istediğimiz sonuçları versin, ayrıca kamu alanında birtakım boşlukların doğmaması için önemli bir adım olsun”

2010 yılı KPSS ile memuriyete girenlerin durumu

Numan Kurtulmuş iptal edilen 2010 yılı KPSS hakkında ise şöyle konuştu:

"2010 KPSS'de soruları çaldıkları ve bu şekilde devlet memuriyetine girdikleri tespit edilenler, devlet memuriyetinden ihraç edileceklerdir. Ancak 2010'daki KPSS ile girmiş olup yapılan soruşturmalar sonucunda gerçekten hakkıyla devlet memuriyetine girdiği tespit edilenlere ise hiçbir şey olmayacak" 

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"