erkek protez saçthemeforest temaları

"Yeni eğitim sistemi ile 67 bin öğretmen açıkta kalabilir" İddiası!

Yeni ortaöğretim sistemi hakkında ortaya atılan bir iddiaya göre, 4 yıl içinde 67 bin civarında öğretmen norm fazlası olacak.

"Yeni eğitim sistemi ile 67 bin öğretmen açıkta kalabilir" İddiası!
20 Mayıs 2019 - 08:08

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tanıtımı yapılan “Ortaöğretim Tasarımı” hakkındaki iddialara göre binlerce öğretmenin açıkta kalma ihtimalinin bulunduğu öne sürüldü. Bu iddia ise, bir süre önce Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nden sürpriz bir şekilde istifa eden Cevdet Vural'ın ayrılığını akıllara getirdi. Çünkü Cevdet Vural ile Bakan Yardımcısı Mustafa Safran arasında ders sayılarının azaltılması projesi konusunda fikir ayrılığı yaşanmış ve 3 Mayıs 2019 tarihinde sürpriz istifa gelmişti. Bazı MEB yetkilileri Cevdet Vural'ın ders saatlerinin azaltılması ile öğretmenlerin zor durumda kalacağını içeren çok sayıda rapor hazırladığını ve bu raporların dikkate alınmaması nedeniyle görevinden ayrıldığını paylaşmışlardı.

Norm Fazlası Öğretmen Sayısı Artabilir

Eğitim uzmanlarına göre yeni eğitim sisteminin ataması yapılmayan öğretmen sayısını arttıracağı belirtiliyor. Çünkü 1990'lı yıllarda eğitimde uygulanan kredili sisteme benzetilen eğitim modelinde 70 bine yakın öğretmen norm fazlası olma durumuyla karşı karşıya kalmıştı. Uzmanlar yeni eğitim sisteminde ders sayısının azaltılması ile birlikte 9, 10 ve 11. sınıflardaki ders saatinin 40'tan 35'e düşürüldüğüne işaret ederek, ortaöğretimde 347 bin öğretmenin görev yaptığı ve bu öğretmenlerin haftalık girmesi gereken ders saatinin 21 olduğu hatırlatıldı. Dolayısıyla, ders saatlerinin azaltılması ile birlikte 67 bin öğretmenin 4 yıl içerisinde norm dışına çıkacağı vurgulandı.

Öğretmen Atamaları Azalabilir

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yılda ortalama 20 bin öğretmen atandığı belirtilerek, bu öğretmenlerin yaklaşık 6 bine yakınının ortaöğretimde görevlendirildiği hatırlatıldı. Yeni eğitim sistemi ile birlikte uzun bir süre liselerde öğretmen ihtiyacının olmayacağını savunan uzmanlar, özellikle bazı branşlarda atanamayan öğretmen sayısının gün geçtikçe daha da artacağı iddiasında bulundular. Fen bilgisi ve bazı Sosyal Bilimler branşlarında çok fazla sorun yaşanmayacağı, ancak Tarih dersinin de aralarında yer aldığı birçok branşta norm fazlası öğretmenlerin ortaya çıkacağı ileri sürülüyor.

Bu haber 1872 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort