Yeni eğitim-öğretim yılının en büyük değişikliği yapıldı

2 milyon öğrencisinin okuyacağı meslek liseleri programına 7 ana dalda eğitim programları konulacak.

30 Ağustos 2017 - 23:45 - Güncelleme: 31 Ağustos 2017 - 01:07

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara göndermiş olduğu yazı ile duyurduğu eğitim programı koymalarının amacının, ülkenin her alanında geniş kapsamlı bir kalkındırma sağlayabilmeleri için öncelikle bu meslekleri yapmak isteyen insan gücünün kaliteli olması gerektiğini ve böylece sağlıklı işler yapıp ülkenin kalkındırılmasında oldukça yararlı olması planlanıyor. Bu eğitim programı ile her bir öğrenci yetenekli oldukları konularda uzmanlaşacak ve gereksiz bir eğitim sürecinin önüne geçilmiş olacak. O mesleği sevmeyen ve o konuda yeteneği olmayan öğrencilerin farklı meslek gruplarında ki yeteneklerini keşfetmesini sağlayacaktır.

MEB tarafından yazılmış olan yazıda, eğitim kurumlarında ki hizmetlerin MEB'in amaç ve hedefleri doğrultusunda kaliteli ve verimli bir şekilde ortaya çıkarmalarının okulların kurumsal performanslarının da ciddi derece etkili olduğunu ve okullara da büyük işler düştüğünü belirterek ''Uygulanacak olan bu eğitim programları ile mesleki ve teknik ortaöğretim okulları ve kurumlarının sağladığı mevcut eğitim potansiyellerini üst seviyelere çıkaracak verim ve ekonomikliği sağlamak, kapasitelerinin gelişimini sağlamak ve ek olarak başarı ile ödüllendirilmesi planlanan 2017-2018 eğitim döneminden itibaren mesleki teknik okul ve kurumların performanslarının belirli koşullarda izleneceğini'' ifade etmiştir.
Performans değerlendirmesi 7 ana başlık altında yapılacak ve izlenecektir.
Eğitim - Öğretim Ortamları
Öğrenci başarı, devam ve disiplin durumu
Rehberlik Çalışmaları
Proje ve okul- sektör iş birliği çalışmaları
Sosyal etkinlik çalışmaları
Okul sağlığı çalışmaları
Yönetim
Bu kapsamda öncelikli olarak okul ilişkisi baz alınacak. Okullardaki laboratuar, atölyeler ve sınıfların en az yarısı denetlenecek ve değerlendirilecek. Böylece arızalı makine teçhizat, deney setleri atölyenin kullanılabilme yeterliliğine bakılacak doğru yada eksik ne varsa kayda alınacak. Engelli öğrenciler için de yapılması şart olan koşullara da bakılacak. İş güvenliği de performans kriteri adı altında yer aldığı için bu konuda da oldukça hassas davranılacak. Son olarak okulun bireysel olarak yada ekip olarak katılmış olduğu proje ve yarışma gibi alanlarda elde edeceği başarılarda ayrıca ödüllendirilip değerlendirilecek.

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN
MEB'den öğretmenlere bayram müjdesi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"