Yeni ders kitaplarında öne çıkanlar: Cihad ve kadının kocasına itaati

Açıklanan müfredatta olduğu gibi kitaplarda da bazı bölümler tartışma yarattı. İşte tartışma yaşatanan kitap içerikleri.

07 Eylül 2017 - 12:30

KADININ HAYSİYETİ HZ. MUHAMMED’İN HAYATI: 

11’inci sınıf ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ kitabında “Hicretin beşinci yılında içki ve kumar yasaklandığı gibi, örtünmek farz oldu” denildi. Örtünme konusuyla ilgili ayete yer verildi. Konunun devamında yer alan “Erkek ve kadının örtünme şekli yeniden düzenlendi. Böylece kadının şeref ve haysiyeti korunup itibarı arttı” ifadeleri dikkat çekti.

FIKIH: Anadolu İmam Hatip Liseleri’nde okutulan ‘Fıkıh’ dersi kitabında “Geniş manasıyla cihad, Allah (c.c) yolunda canla, malla, sözle, fiil ile mücadele etmeyi kapsamaktadır. Bu manasıyla cihad; hem ekonomik, hem kültürlerarası hem de silahla yapılan mücadeleyi içermektedir. Cihad dar manasıyla Allah (c.c) yolunda savaşmayı ifade etmektedir” denildi. Günümüzde kavramın yanlış kullanıldığı da belirtilerek, “Cihad adı altında şiddet içerikli eylemlerin en sakıncalı yönü İslama uymayan pek çok şeyin din adına yapılmasıdır. Terör gruplarının İslami söylemleri kullanması, Müslümanları kendi kavramlarını kullanmaktan uzaklaştırmamalı aksine kavramların doğrusu âlimler tarafından yazılıp anlatılarak halk aydınlatılmalı. Silah kullanma yetkisi sadece kamu otoritesine ve denetimine aittir” denildi.

TEMEL DİNİ BİLGİLER (İSLAM 2):

Tüm liselerde seçmeli olan ‘Temel Dini Bilgiler (İslam 2)’ kitabında özetle, “İslam alimleri cihadın genel anlamına vurgu yaptıklarında Müslümanlar üzerine farz bir ibadet olduğunu belirtmişlerdir. Günümüzde cihad kavramı özellikle İslam karşıtları tarafından kötü örneklerle özdeşleştirilerek uzak durulması gereken bir şeymiş gibi gündeme getirilmekte ve Müslümanlar bu kavram üzerinden olumsuzluklarla anılmak istenmekte” ifadesi yer aldı TARİH: 9’uncu sınıf tarih kitabında üniteler önemli oranda korundu ancak eski Türkçe kelimelerin sayısı arttı. Örneğin ‘olgu ve olay’ yerine ‘vaka ve vakıa’; ‘uygarlık’ yerine ise ‘medeniyet’ kelimesi tercih edildi. Okuma parçaları arasına ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ de eklendi. 2016’da yaşamını yitiren dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, ‘Tarih ve Tarih Yazıcılığı’ ünitesinde yer aldı. Edward H. Carr ve Ahmet Cevat Paşa gibi önde gelen tarihçilerin görüşleri de yeni kitaba eklendi.BUNU ANLATIN

Türkçe kitabında yukarıdaki karikatür verilerek öğrencilerden hikâye ya da duygularını anlatan bir metin yazılması istendi. Karikatür günümüz gençliğinin teknoloji bağımlığına dikkat çekti.

MÜFREDATTA İTAAT TARTIŞMASI

11 ve 12. sınıflarda seçmeli ders olan ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ kitaplarında yer alan, “İslam, erkeğin üstlendiği mesuliyetlere karşılık kadının da kocasına itaat etmesini istemiş ve bu itaati ibadet saymıştır” ifadeleri tartışma yarattı. MEB’in açıklamasında “Toplumsal bütünleşme ve dayanışmada önemli bir yeri olan aile kurumuna ve bu kurumun asırlardır milletimizin özünü oluşturan yaklaşımlara anlatımlarda öncelik verilmiştir” denildi. 


kaynak: Hürriyet 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • kamil
    2 ay önce
    cihad fıkıh içerisinde yer alan bir bölümdür.fıkıh ise isalam hukukudur cihad ise islam hukuku içerisinde savaş hukukunu ele alır bunu eğer çocuklara öğretmez ve göz ardı edersek terör gurupları cihadı canlı bomba olmak diye çocuklarımıza öğretirler.bu gün tüm hukuk dallarında savaş ve diğer bölümler tepki çekmezken sırf islam adı geçti diye buna karşı çıkmak sadece konuyu bilmemek demektir.cihad müslümanın her konuda mücadeleci sömürye boyun eğmeyen bir hayat sürmesini ister.siz belki bizim ailenin islamla alakası yok bize ne cihaddan dersiniz unutmayın ki dünyada ateist anne babanın dindar çocuğu olduğu gibi dindar ailelerinde ateist çocuğu olabilir.çocuğu konusunda garanti verecek olan yoktur herhalde.ayrıcca haşa 'kahrolsun şeriat 'diye bağıranlar şeriat kelimesinin türkçe karşılığını sözlükten bulup türkçesiyle neden bağırmıyorlar çünkü şeriatın türkçe karşılığı Allah'ın kuralları demekte ondan.Her şey düşünen ve araştıran insanlar için kolay ve basittir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular