Yeni Bir Yabancı Dil Eğitim Modeli Uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'deki eğitim sisteminin sorunları arasında yer alan yabancı dili öğrenimi ile ilgili olarak değişikliğe gidileceğini açıkladı.

Yeni Bir Yabancı Dil Eğitim Modeli Uygulanacak
11 Haziran 2019 - 13:01

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye'de 11 yıllık zorunlu eğitime rağmen öğrencilerin kendilerini ifade edebilecek kadar yabancı dil bilmediği için yabancı dil eğitim modelinin tekrar planlanacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, her öğrencinin gereksinimi kadar eğitim alacağını ve talepler doğrultusunda okul türlerine göre yabancı dil eğitiminin yapılandırıldığını belirtti.

Ulusal Yabancı Dil Eğitim Konseyi Oluşturulacak

Öğrencilerin yabancı dil öğrenmesini kolaylaştırmak amacıyla daha önceki yıllarda uygulanan birçok projenin başarısız olduğu için kaldırılacağını belirten MEB, yeni yabancı dil eğitim modelini ise “oyun tabanlı öğrenme” olarak niteledi. Yeni eğitim öğretim yılı itibari ile uygulanması planlanan yeni yabancı dil eğitimi modeli gereğince Ulusal Yabancı Dil Eğitim Konseyi oluşturulacak. Böylelikle öğretim programlarının Türkiye genelinde tek tip uygulanmasından vazgeçilecek ve okullar arasındaki eşitsizlik önlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2019-2020 eğitim öğretim yılında 2. sınıflardan başlamak üzere kademeli bir şekilde 2-12. sınıflarda uygulanması planlanan yabancı dil eğitim modeli kapsamında bazı çalışmalar gerçekleştirilecek. Bunlar ise;

  • Zorunlu seçmeli yabancı dil dersleri ihtiyaçlar gereğince düzenlenecek.
  • Ders saati süreleri esnek hale getirilecek.
  • TRT ile işbirliği yapılacak ve film, animasyon ve benzeri konularda altyazılı ve doğrudan yabancı dilde hazırlanmış özgün yapımlar yayınlanacak.
  • Kademelere göre değişen içerik yöntem ve teknikler hazırlanacak.
  • Tüm dijital içerikler ise; öğrencilerin dinleme, konuşma, okuma ve yazma dil becerilerinin bütünsel olarak geliştirildiği temalar bazında tasarlanacak.

Öğretmen Eğitimleri

Yabancı dil eğitiminde gerçekleştirilecek değişiklikten sonra öğretmenlerin nitelik ve yeterliliklerinin yükseltilmesi amacıyla çalışmalar yapılacak. Öğretmenler ve eğiticiler yaz tatillerinde yurtdışı öğretmen eğitimi sertifika programlarına gönderilecekler. MEB bünyesinde kurulacak olan Ulusal Yabancı Dil Eğitimi Konseyi’nde yabancı dil eğitim politikaları ve öğretmen yeterliliklerinin belirlenmesi amaçlanırken, İngilizce öğretmenlerinin yabancı dili İngilizce olan öğretmenler ile çalışmaları temin edilecek.

Bu haber 1255 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum