Yeni Asya yazarından OHAL komisyonu yazısı

OHAL inceleme komisyonu üyeleri belirlendi. 7 kişilik komisyonun 200 bine yakın başvuruyu ne kadarlık sürede inceleyeceği halen soru işareti. Yazar Kazım Güleçyüz OHAL komisyonu başlıklı bir yazı yazdı.

24 Mayıs 2017 - 15:32

Ocak ayında çıkarılan KHK’lardan biriyle bir ay içerisinde kurulması öngörülen, ama dört aydan beri savsaklanan 7 kişilik OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu nihayet işbaşı yaptı.
Bu kadar gecikmesine referandum süreci, komisyonda görev almak isteyenlerin çokluğu ve isabetli seçim yapmak için adayların ince elenip sık dokunması ve komisyonun işleyiş tarzına ilişkin teknik rötuşların çok zaman alması gibi farklı gerekçeler gösterildi.

Adalet Bakanı işbaşı tarihi olarak yaz aylarına işaret etmişti, ancak mağdurların tepkilerinden iyice bunalan AKP’li vekillerin ısrarı ile, Başbakanın son grup toplantısını yaptığı günde komisyonun kurulduğu açıklandı.

Daha önce de Başbakanlıkta ve valiliklerde itiraz kurulları kurulmuştu. Son komisyonun teşkili, bunların işlevsiz ve göstermelik olduğu gerçeğini fiilen de tescil etmiş oldu.
Ama aynı hal bu komisyon için de geçerli.

7 kişi, beklenen 200 bin başvurunun nasıl ve ne kadar zamanda üstesinden gelebilecek?

Komisyonun 2 yıl olarak belirlenen görev süresi, gerek duyulursa her defasında birer yıl olmak üzere uzatılabilecek. Peki, mağduriyetlerin bu kadar beklemeye tahammülü var mı? Belli ki işin o tarafını düşünen yok.

Komisyonun başkanlığına getirilen Menteş’in önceki görevlerinde özgürlükçü kararlara imza atmış olması elbette ki takdire şayan ve memnuniyet verici; ama böylesine devasa boyutlara getirilip çok derin ve yaygın bir insanî krize dönüştülen bir konuda, 7 kişilik bir komisyon neyi ne kadar yapabilir?

Kendisi de KHK ile ihraç edilmiş bir okurumuzun notuyla konuyu şimdilik bağlayalım: 

“Şimdi, açılmış bütün davalar düşecek ve dosyalar komisyona gönderilecek. Komisyon kararlarına yapılacak itirazlar mahkeme yoluyla olacak ve muhatap komisyon değil, en son çalışılan kurum olacak. İşte dananın kuyruğunun koptuğu nokta da burası. 

“Aslında kararı veren komisyon olduğu halde dava kuruma açıldığında kurum kararı kendisinin vermediğini belirterek, kendisi açısından davanın konusuz olduğunu söyleyecek. Mahkemeler de ekseriyetle ve mecburen davanın konusuz olduğuna hükmedecek. Mağdur insanlar yine mercisiz ve muhatapsız kalacak. Sonuçta insanlar bir kez daha oyalanmış durumuna düşürülecek.”
***
Eskilerden Adalet Bakanı ve Müsteşarı+3 isim ve 8 yeni üye ile oluşan HSK keşke “Eski tas eski hamam” demese ve yeni bir sayfa açabilse...
249 şehit, 2193 gazinin sorumlusu kimlerse onlardan hesap sorun. Darbeyle ilgileri olmadığı halde iftirayla içeri tıkılan masumlardan değil.
Bunca masumu yok yere bu kadar zaman mağdur ettiniz, artık yeter. Bari Ramazan’ı evlerinde sevdikleriyle beraber karşılayabilsinler.

OHAL inceleme komisyonu başvuruları için 7 kişi yeterli olmayabilir

Yeni Asya gazetesi yazarlarından Kazım Güleçyüz OHAL inceleme komisyonunun işbaşı yaptığını belirtti ve 23 Ocak tarihinden itibaren kurulması gereken komisyonun geçen süre içerisinde gecikmeli olarak kurulduğunu vurguladı.

 Güleçyüz’ün OHAL komisyonu iş başı yaptı açıklamasında eksiklikler olduğunu hatırlatalım, OHAL inceleme komisyonu başkan ve üyeleri belirlendi lakin komisyonun başvuru alması, başvuruları incelemeye başlaması gibi bir durum şu anda söz konusu değil. Ayrıca bu hususların netleşmesi için de Başbakanlık tarafından yazılı bir duyuru yapılması gerekmekte olduğunu da hatırlatalım.

4 AYDIR SAVSAKLANAN BİR KOMİSYON

685 sayılı KHK ile bir ay içerisinde kurulması gereken ancak 4 aydır savsaklanan bir durumda olan OHAL inceleme komisyonunun 7 kişilik üye kadrosu ile işbaşı yaptığını açıklayan Güleçyüz, komisyonun kurulmasında yaşanan gecikmelere değindi. 16 Nisan referandum süreci, komisyon üyelerinin güvenlik araştırması, komisyon üyeliği için gelen yoğun talepler gibi nedenlerin yetkililer tarafından gerekçe gösterildiğini belirten Kazım Güleçyüz, OHAL inceleme komisyonunun işbaşı yaparak başvuruları alması için ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yaz aylarını işaret ettiğini hatırlattı.

MAĞDURLARIN TEPKİLERİNDEN BUNALDILAR

Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçen hafta yapılan açıklamanın gelen tepkilerden dolayı yapıldığına işaret eden Güleçyüz, Ak Partinin ve hükümetin mağdur olanlardan gelen tepkilerden dolayı bu açıklamayı yaparak komisyon üyelerini belirlediğini belirtti. Valilikler kanalı ile geçmişte alınan itirazların, Başbakanlık ve Valilikler tarafından oluşturulan itiraz masalarının işlevsel olduğunun OHAL komisyonu kurularak tescillendiğinin altını çizen Kazım Güleçyüz, göstermelik yapılan işlemler olduğunu belirtti.

7 KİŞİ 200 BİN DOSYA

7 kişi 200 bin başvurunun nasıl ve ne kadar zamanda üstesinden gelebilecek? Sorusunu soran Güleçyüz, OHAL inceleme komisyonu başkanı Menteş’in geçmişte verdiği kararların takdir edildiğini de belirtti. Devasa bir boyuta ulaşan FETÖ ihraçları ve KHK kararlarında ise Menteş ve komisyon üyeleri için neyi ne kadar yapabilecek olduğunun bilinmediğini ifade eden Güleçyüz yazısında meslekten ihraç edilmiş bir kişinin notunu da paylaştı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama