Af Yasası yeniden gündemde. Milliyetçi Hareket Partisinin yeni bir af yasası teklifini TBMM gündemine sunarak Ak Parti'den destek talep edeceği iddia edildi. İddiaya göre, MHP'nin Cezaevlerinin doluluk oranının yüksek olması, seçim dönemine girilmesi ve Cumhuriyetin 100. yılına haz bir jest yapılması gibi gerekçelerle Af Yasası'nı gündeme getireceği kulislerde dolaşıyor.

Ceza infaz düzenlemesi adı altında 2 yıl önce kabul edilen "af yasası"nın ardından MHP'nin yeni yasama dönemi için af hazırlığında olduğu iddia edildi.

MHP CEZA İNDİRİMİ-AF TEKLİFİNİ GÜNDEME GETİRECEK

Milliyetçi Hareket Partisi MHP’nin cezaevlerinde yaşanan doluluğu gerekçe göstererek Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu “şartlı ceza indirimi” teklifinin AK Parti'nin de oylarıyla kabul edilip yasalaştırılmasının üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti. Cezaevlerinde bulunan 100 bin kadar kişiyi doğrudan etkileyen düzenleme çıktı ancak af ile ilgili beklentiler bitmedi. Bugün de yeni bir ceza indirimi ve hatta mahkumlara af beklentisi dile getiriliyor.
Gazete Duvar'ın Duvar Arkası bölümünde yer alan bilgiye göre; buna gerekçe olarak yine 'cezaevlerindeki yoğunluk' gösterilirken, af taleplerinin arka planında işleyen seçim sürecine de dikkat çekiliyor. AK Parti'nin kritik bir seçime giderken çok sayıda kişinin istediği bu talebe olumlu yanıt vermesi gerektiğini dile getirenler var.

Maaş promosyonunda 29000 Liraya İl Müdürlüğü anlaştı Maaş promosyonunda 29000 Liraya İl Müdürlüğü anlaştı

Yeni yasama dönemine hazırlık

Önümüzdeki seçimlerin yapılacağı 2023 yılının da Cumhuriyet’in 100. yılı olduğuna dikkat çeken bazı siyasetçiler ise böyle bir dönüm noktasında dünyanın birçok ülkesinde yapıldığı gibi simgesel adımlar atılabileceğine dikkat çekerek af konusunun gündeme alınması gerektiğine dikkat çekiyor.
Af bekleyenlerin beklentilerinin ve siyasi kulislerde dolaşan beklentiler ışığında kulislerde Milliyetçi Hareket Partisi MHP’nin 1 Ekim’de başlayacak Meclis’in 6. Yasama Yılı’nda cezaevleriyle ilgili yeni bir yasa teklifi sunmasının sürpriz olmayacağı konuşuluyor.