ADEN (AA) - Yemen'de hükümet ile Husiler arasında "yeni bir esir takası anlaşmasının ilk adımı" olarak kabul edilen esir ziyaretlerinin sekteye uğraması konusunda taraflar birbirini suçladı.

İran destekli Husilerin Esir İşleri Ulusal Komitesi Başkanı Abdulkadir el-Murtaza, yaptığı yazılı açıklamada, "Birleşmiş Milletlerin (BM) bize bildirdiğine göre, hükümet yetkilileri, sunduğumuz listede yer alan esirlerin durumunu açıklamaları karşılığında (Islah Partisi yetkilisi) Muhammed Kahtan'ın akıbeti hakkında kendilerine bilgi verme teklifimizi reddetmiştir." ifadelerini kullandı.

Murtaza, hükümeti, "mutabık kalınan mübadeleleri tamamlamak için gösterilen tüm çabaları engellemekle" suçladı.

Yemen hükümetinin Esir ve Tutuklular Müzakere Heyeti Sözcüsü Macid Fedail ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Husilerin, yaklaşık 8 yıldır alıkoyduğu Islah Partisi yetkililerinden Muhammed Kahtan'ın durumunu açıklamamak için yeni engeller çıkarmakta ısrarcı olduğunu ifade etti.

Fedail, "Muhammed Kahtan'ın kaçırıldığı günden bu yana Husiler her seferinde yeni şartlar koşuyor. 2018 Stockholm Anlaşması'ndan bu yana bu insani dosyanın siyasallaştırılmaması, kaçırılanların ve esirlerin acılarının istismar edilmemesi ve ailelerinin duygularıyla oynanmaması konusundaki tavrımız nettir." değerlendirmesinde bulundu.

ASEAN ile İngiltere, işbirliğini geliştirme konularını görüştü ASEAN ile İngiltere, işbirliğini geliştirme konularını görüştü

- Yemen'de hükümet ile Husiler arasındaki "esir takası"

Yemen hükümeti ile Husiler, Birleşmiş Milletler gözetiminde 11 Mart'ta İsviçre'de esir takası görüşmelerine başlamıştı.

Taraflar, müzakereler sonucu 20 Mart'ta aralarında 4 gazeteci ile tanınmış siyasi, askeri ve güvenlik yetkililerinin de bulunduğu 887 kişinin karşılıklı olarak serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Yemen hükümetinin Esir ve Tutuklular Müzakere Heyeti Sözcüsü Macid Fedail, 19 Nisan'da yaptığı açıklamada, 3 gün devam eden esir değişiminin tamamlandığını, iki taraftan yaklaşık 900 kişinin serbest bırakıldığını kaydetmişti.

- Yeni esir takası müzakereleri önce "esir ziyaretleri" gündemde

Yemen hükümetinin Esir ve Tutuklular Müzakere Heyeti Sözcüsü Macid Fedail, 1 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Husilerin yaklaşık 8 yıldır alıkoyduğu Islah Partisi yetkililerinden Muhammed Kahtan dahil olmak üzere esirlerin içinde bulunduğu koşulları yerinde görmek için Marib ile Sana arasında karşılıklı ziyaretlerin yapılması, mayıs ortasında da yeni bir müzakere turuna başlanması konusunda anlaştıklarını söylemişti.

Fedail, bu uzlaşıya rağmen Husilerin başta Kahtan olmak üzere esirleri ziyaret etmelerine izin vermemesi halinde müzakerelere başlamayacaklarını ifade etmişti.

Husilerin Esir İşleri Sorumlusu Abdulkadir el-Murteza ise 19 Mayıs'ta yaptığı yazılı açıklamada, Yemen hükümetinin anlaşmaya uymadığı gerekçesiyle esir ziyaretlerinin ertelendiğini duyurmuştu.