Yazılı Sınavlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Başarıyı ölçmede birçok değerlendirme tekniği kullanılır. Bu yöntemlerden en yaygın olanları çoktan seçmeli testler ve yazılı sınavlardır. Yazılı sınavlar daha çok ifade etme becerisini ölçer. Kişi bildiklerini ifade edemezse yazılı sınavlarda başarısız olur.

Yazılı Sınavlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
24 Ekim 2018 - 22:44 - Güncelleme: 24 Ekim 2018 - 23:11

Yazılı sınavlarda uzmanlar şu hususlara mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyor:


1-    Kendinize bir zaman çizelgesi oluşturup sınav süresini bu çizelgeye göre değerlendirin. Sınav 60 dakika ve 10 soru varsa her soruya 6 dakika zaman ayırın. 
2-    Cevaplama işlemine bildiğiniz sorulardan başlayın. Böylece bilmediğiniz soruları düşünme için kendinize zaman yaratmış olursunuz. 
3-    Soruya takılıp kalmayın. Bilmediğiniz bir soru olduğunda es geçip zaman kaldığı zaman o soruya zaman ayırın. Aksi takdirde bir soruya takılıp kalırsanız sınavda başarısız olursunuz. 
4-    Yazılı sınavlarda kağıt düzeni önemlidir. Kağıdınız düzenli ve tertipli olsun. Yazınızın okunaklı olmasına dikkat edin. 


5-    Açıklamalarınız net ve öz olsun. Lafı döndürmek ve dolaştırmak sizin o konuya hakim olmadığınız imajını verir. Bu yüzden mümkün olduğunca öz yazmaya çalışın. 
6-    Açıklamalarınızı örneklerle pekiştirerek yapın. Gereksiz ayrıntıya girmeyin. Laf ebeliği yapmayın. Cümleleri sakız gibi uzatmayın kısa tutun. 
7-    Acele etmeyin ve sakin olun. Yazım imla ve anlatım bozukluğuna dikkat edin. Kural hatası yapmayın. 
8-    Her soru aynı puana sahip değilse puanı yüksek olan sorudan başlayabilirsiniz. 
 


Bu haber 4202 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum