Yazıcı: ''KHK ile ihraç edilenlere yargı yolu açılacak'' iddialarını yanıtladı

Hayati Yazıcı TRT Haber'de Gündeme dair soruları cevapladı. Kanun Hükmünde Kararname KHK ile görevlerinden ihraç edilen kamu personeline yargı yolunun açılacağı iddialarına olumsuz yanıt verdi.

26 Ekim 2016 - 22:38 - Güncelleme: 26 Ekim 2016 - 23:20

Adalet ve Kalkınma Partisi Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, KHK ile ihraç edilenlere yargı yolu açılacağına dair, Habertürk gazetesinin haberini yalanladı. İhraç edilen onbinlerce asker, polis, öğretmen, hakim, savcı ve diğer kamu personeli yargı yolunun açılmasını bekliyordu.

Habertürk gazetesinde bugün yayımlanan haberde, yeni çıkarılacak KHK'da, ihraç edilenlere yargı yolunun açılmasına yönelik olarak bir düzenleme yapılacağı iddiası yer almıştı. Tıklayınız.

Ancak TRT Haber'de gündeme dair soruları cevaplayan Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, KHK ile ihraç edilenlere yargı yolunun açılmasının Anayasa hükmü gereğince mümkün olmadığını söyledi.

İşte TRT Haber'de bugün gerçekleşen söyleşinin ilgili bölümünün deşifresi:

SORU: Yeni KHK ile ihraç edilenlere yargı yolu açılacağına dair haberler var. Buna ilişkin süreç nasıl olacak, devam eden yargı sürecine etkisi olacak mı?

CEVAP: Öyle bir şey mümkün değil, hukuken mümkün değil, KHK ile bir işlem yapmışsanız, eğitim kurumunu kapatmışsınız, yayın organını kapatmışsınız, lisansını iptal etmişsiniz, kamu görevinden çıkarmışsanız, bunlara karşı yargı yolu kapalı, bu Anayasa hükmü. Bu alanda bir yargısal yol açabilmek için, KHK'ların Anayasa'ya aykırılığı öne sürülemez şeklindeki Anayasa hükmünün değiştirilmesi gerekiyor. Yani özetle öyle bir çalışma yok.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğrenciyle ilişkiye giren öğretmen gözaltına alındı
Öğrenciyle ilişkiye giren öğretmen gözaltına alındı
Meryem öğretmeni öldürüp intihar etti
Meryem öğretmeni öldürüp intihar etti