Süleyman PEKİN

Süleyman PEKİN

ER YA DA GEÇ ATATÜRK'E VARACAKSINIZ

11 Kasım 2017 - 20:33

10 Kasım geldi, geçti. Fakat bu yazı bundan 5 - 10 yıl sonraki 10 Kasımlarda okunması dileğiyle kaleme alınmıştır.

 


            Kartvizitimizdeki sıfatlardan biri de tarihçilik. Biraz gezdik, okuduk, yazdık. Genelde de moda / hâkim kanaate rağmen doğruyu, yalnızca doğru bildiğimizi seslendirdik bir ömür. Zira doğru tek hakikattir.

            Afrasya kitabımızda Türklerdeki devlet kurma kudretini 380 adet misâlle verdik. Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 büyük devleti / imparatorluk adedini bile Türk’ün teşkilatlanma sayısı 24’e yükselttik.

            Bakınca tarihe 5 bin yıllık bir film şeridi gözümün önünden geçer. Biraz hüzün hissederim, çokça da sürur. En büyük hüznüm ise Türkiye Cumhuriyeti ile onun kurucusunun üvey evlât muamelesi görmesidir.

            Hani bazen istenmeyen çocuklar vardır; ya kazara olmuşlardır ya da kaza dışı olmuşlardır. Ömürleri boyu kendilerine çevrilen bakışlardaki manaları ve yüzlerdeki ifadelere katlanmak durumundadırlar.

            Mustafa Kemal Atatürk’ü esaretten kurtarıcılık ve devlet kuruculuk cihetinden Kutluk Kağan’a, kültür ve medeniyet hamlesi yönünden Uygurlara , kalıcı sistem oluşturuculuğu bakımından da Mete Han’a benzetirim.

            Fakat sahipsizlik noktasında onu benzetebileceğim bir tarihi şahsiyet yoktur. O kalabalıkların arasında yalnız adamdı, sonrasında da sevenleri arasında en az anlaşılandı. Sanki içinden çıktığı millete birkaç boy büyüktü.

            Putin’i dağılma sendromu yaşayan Ruslar için en büyük şans görürler. 2 dönem başkanlık, 2 dönem başbakanlık ve yine dönüşümlü başkanlık. Yani 20 yıl, 30 yıl diyorum. Milletlerin kaderinde 15 yılın önemini görmek isteyenler 1923 ile 1938 arasına baksınlar.

            Osmanlı gibi bir koca çınardan sonra gelmesi genç Türkiye fidanının suçu değil. Kendi fukara ama zihni ihtişam esâtiriyle dolu millet yeni dönemde kursağına sıcak aş girse de zihinsel mütevaziliğe alışamadı. AKP iktidarının sırrı da budur.

            Tayyip Erdoğan devletçiliğini ve milliyetçiliğini ilan etti. CHP’lilere göre 6 okun 4’ü tamamlandı. Merhum Erbakan, Atatürk için “Yaşasaydı Refahçı olurdu” derdi. Ben de diyorum ki Refah geleneği er ya da geç Atatürkçü olacak.

            Zira tek yol; aklın yolu. Ve akıllı adamlar yani aklı rehber edinenler alışkanlıklarıyla yaşayanlarca tenkit edilmiştir. Cahiliyyenin her çağa bakan bir tarafı ve her devrin Ebu Cehil’i vardır.

            Herkesin çöktüğü bir demde dik durmak, herkesin umut kestiği bir hengâmede kazanmak, herkesin imkânsız bulduklarını başarmak ve sonradan herkesin abartılı iltifatlarını kaale almamak her kişinin harcı değil. Böylelerine lider deniliyor.

            MGV ve NAO ekolü, 10 Kasımlardaki saygı duruşu ve Atatürk büstü önündeki törenlere kafayı takmıştı. Yazıcıoğlu ve Erbakan rahmetli oldu; bu kez onların resimleri toplantıların en önündeki boş koltuklardan, isimleri de takipçilerinin her konuşmada dillerinden düşmez oldu.

            İkincileri anlıyorum da birinciye neden bu kadar insafsızsınız? Diğerlerinin hizmeti vatan kurtarmak ve sıfırdan bir devlet kurmakla kıyaslanabilir mi? İş dine hizmetse ben yine Atatürk’ün hepsinden daha fazla emeği olduğu kanaatindeyim.

            Dizi seyretme kabiliyetim yoktur ama isterseniz Muhteşem Yüzyıl dizisinin bir de İslâmî açıdan inceleyin. Nasılsa Osmanlıyı inceleyin desem yemez.

            Kar - buz o kadar çok ve açılan iz o kadar derin ki gidecek başka yol gözükmüyor. Bunun anlamını en iyi küresel sömürgenler bilir.

            Ondan Allah razı olsun.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Musa Yıldırım
  8 ay önce
  Devlet , millet bütünleşmesi (yönetenler ile halk arasında her bakımdan bir ve beraber olma ve sürekliliktir.) milli eğitim sayesinde olmak zorundadır.
 • MEB
  8 ay önce
  Öğretmenlik vasfı olup olmadığı,kafasında sorun olup olmadığı belli olmayan ve bu işi salt para için yapan Veliye karşı tahrik ediçi ve insanlıktan nasibini almamış branş öğretmeni ve idarecilerin ; Atatürkün döneminde ki öğretmenlerle-avar ile,atatürk ile eşdeğer anılmasını ve bunlara eğitim görevi verilmesini ,insan olarak kaldıramıyorum.Çocuk ödevini yapmadı diye beni paylayan biri yüzünden okuldan soğuduk.(çocuk çok başarılı ve uysal).Gittiğimiz yerlerdede bunlardan çook olduğunu gördük. Meb bunlara karşı bizi koruyamıyor.Öğrenci velisi olup bunlar gibi olanlardanda koruyamıyor. Biz okula gitmeyincede devlet tepemizde.Koşullar çook değişti. Atatürk de gelse burda çözüm tıkalı.Meb NE düşünür bilmem-ama artık eğitimi değil baskıyı konuşur olduk evde.rabb bize yeter.
 • ..............!!!!!!!!!
  8 ay önce
  En büyük yanlış; cumhuriyetin kuruluş ve başlangıç döneminde yapılanları ; ayetmiş gibi-sünnetmiş gibi her dönem 100 yıl sonrada yapma geleneğini sürdüren ve bunlara destek olan yönetici ve halk iradesidir. Oysa ; 100 yıl sonra nasıl bölüşülür,nasıl daha huzur güvende olunur..olması gerekmezmiydi asıl konumuz.Hala birileri bu milleti davar gibi cahil ve eğitime muhtaç görüyor ve günde dokuz saat eğitimden geçirip aydınlatcam diyor.Hayır şu anda insanlar öyle değil,niye bu baskı ve eziyet. PC-ucuzlayan kitaplar (geçmişe göre) aydın ana babalar ile -bol kaynak ile ; ihtiyaç olmayan öğretim mevzuunu zorlaştırmanın ardında yatan ne? ulusal bilinç -vatan sevgisi derseniz gülerler! ülkesinde rahat herkez vatanını sever;o kadar!Sen önce huzurlu rahat güvende insan yaşamının şartlarını oluştur.Yok; ben sopayla sevdiririm dersen,olmaz.Bu okula devam mecburiyeti ve devamsızlık hususunda sınırı aşan, zulme dönen baskılar dan aydın bir ulus çıkmaz.Yalakalar ve Diş bileyenler diye 2 şey çıkar.
 • ..............!!!!!!!!!!
  8 ay önce
  Bu milletin veya kurtuluş/kurtarıcı bekleyen ulusların en büyük yanılgısıdır,ölülerden yazadıklarından medet ummak.Ölüyü insanüstü ilahi taçlarla donatıp -gelmez böylesi artık yaftasıyla,insanına gem vurmak.böyle uluslara için tüm bilgeler toplumları en zavallısı der. Milleti bırakın germeyi-bırakın eğitim zart zurt teranesi ile gevretmeyi ve şekillenmeyi..bak neler çıkar. Atatürkün sağlığında kaç kez deli-zorba -ajan yaftası ile yok edilmek istendiği belli..sıradan bir vatandaşın şeytani bu dirence cevabı ne olabilir.bu şeytani direnç cahil uluslarda çoook tur.Taparlar geçmişe, geleceği ateşe verirler..şu anda yapılan bu...

Son Yazılar