ÜCRETLİ  VEKİL!
Nazmiye ESKİ

Nazmiye ESKİ

ÜCRETLİ  VEKİL!

04 Şubat 2018 - 21:55

Esinlendim,
 Meb’in  MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesine eklenen yeni  geçici maddesinden.
Uyarlayıp, ayna tutmak gerek zannımca!
Elimde değil canım!
Öğretmenin ÜCRETLİsi oluyor da ne diye  VEKİLi olmasın öyle değil mi..?!
Bakalım nasıl oluyormuş ÜCRETLİ VEKİL (!) bir uyarlayalım!
Değerli büyülerimiz bize İlgili madde hükümlerini bir bir sıralamış. Biz de ilk olarak kendilerinin ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE hak(!) gördükleri maddeleri yazıp, hemen devamında  ilgili madde koşullarını(!)  pek zati muhteremlere ışık olmasını temenni ederek madde madde uyarlayalım!
Artık ne kadarını hazmedebilirlerse!
1- 2017-2018  Ücretli Öğretmenlik yapmış olmak kriterine eşdeğer olarak; Asgari Ücretle sınanmış olma şartı ..!
2- Üniversiteyi kazanmış olma, bitirme, Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavını Geçme, Mülakatları (Dayısı olmadan(!) geçebilme, Hadi bu kadar barikatı aştın,  Adaylık Kaldırma Sınavını Geçme ve yine Mülakatı geçebilme ! kriterine eşdeğer olarak; Önce halk tabanına inip, onlardan oy alabilme,  her yıl seçme yeterliliği için vatandaşın nabzını dinleyip dinlemediğinin tespiti için halk oylaması! Bilimsel – Eğitsel –Sosyal Projelerdeki çalışmalarda yeterlilik ( Üniversite Mezuniyeti, Sosyal ve Bilimsel Projeler yapabilme yeterliliği adına sınavları ve uygulamaları –Pek tabiî ki de Mülakatsız! Vatandaştan oylamalı! (dayı – Amca- Teyze yandaşlığı ve de yan cep mantığı gütmez malumunuz!)
Tabi birde Öğretmenlere her yıl uygulanması öngörülen taslakta her 4 yılda bir Öğretmenlik Esnasında, Tabiri caizse,  bakalım güncel misin? Değil misin?!  Sorgulanması öngörülen “Öğretmenlik Sınavlarına” tabi olması eş değerinde, Bakalım halkın nabzını ölçebiliyor musun? İhtiyaçlara cevap verebiliyor musun?! adı altında halk oylaması! kriterini aşmak,
2 -En az 540 gün sigorta pirimi ödenmiş olması kriteri eş değerinde, en az 540 gün doğuda bir vatandaş evinde yaşama kriterini aşmak,
3- 657'deki memurluğa atanma genel şartı eş değerinde, Oğullarını ve kızlarını o çok tasvip edip, Fen Liselerini ezip geçen yatırımların tersine kat kat yatırım yaptıkları proje okullarında ve İmam Hatiplerde okutmaları kriteri ile,  Aaskeri görevlerini yerine getirtmeleri kriterini aşmak, 
4- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olma şartı eş değerinde; Emekli, malul ve yaşlı aylığı maaşı ile her hangi bir hediye(!) almadan üstelik yaşama şartı!
5- KPSS'den belirlenmiş taban puanı alma şartı eş değerinde; bir yıl bile olmadan sürekli değişen gündem(!) gibi, sürekli değişen sınav sistemindeki(!) tüm sınavları geçmek ve mülakat, adaylık süreçlerine münhasır olmak!
6- Altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınava girmek ve Alanları Bakanlık belirleyecek kriterine eşdeğer; görüldüğü gibi sunulan bu rendeleme sistemini geçen vekillerimize yeterlilik sınamamızı maalesef durdurmuyoruz! Yine; yıllık vatandaşlarca güven oylamasına tabi tutup, hangi Üniversite Eğitimini almışsa, hani ilgili birimlerden hangilerine uygun bilgi-teknoloji – eğitim alanında yeterli ise, bu birimlere, yine halk oylaması ile belirlenip görevlendirilecek!
7- Toplam sayı 5 bini aşmayacak hükmü ise, büyüklerimizin uygun gördüğü acımtırak son madde kriterlerinden!
Şimdi bir bakalım!
İlk sırada bahsi geçen Maddeler,  Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen Ücretli Öğretmen Alımına dair Maddeler!
Atıfta bulunup, Ücretli Vekil Alımı kriterleri oluşturup, bir nevi AYNA görevi görmüş olduk!
Madalyonun tek yüzü kara değil elbette!
Diğer yüzü de kara!
Ne den mi söz ediyorum!?
Elbette ki SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN handikabından!
Varın kriter diye sundukları SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN kriterlerini de, SÖZLEŞMELİ VEKİL olarak siz uyarlayın!
Uyarlayın ki, AYNA da bir görsünler!
Hani nasıl oluyor bir değerlendirsinler bir zahmet…!
Öğretmen Öğretmendir!
Ne ücretlisi olur?
Ne Sözleşmelisi?!
Ne de adayı?!
Onlarca sınavı geçen 450 bin öğretmen adayı, eğer iş bulma kaygısı ile  ücretli/ sözleşmeli öğretmenliğe mahkum kalıp, kabul etme zorunluluğunda kalıyorsa eğer, bu onların değil bu sizlerin ayıbıdır!
..
Dip not! 
Üstte bir bir sıraladığımız ÜCRETLİ ÖĞRETMEN olabilmenin kriterlerini içeren maddeleri uyarlayıp, vekillere atıf yaptık lakin, bir dipnot gereksinimi doğdu.
Nedir Vekil maaşı bileniniz var mı? 
Hadi birkaç önemli veri paylaşımını da hazır sırası gelmişken belirtelim!
Millet Vekili Maaşı: 18.893,69 TL
Öğretmen Maaşı (9/1 ) : 3.019 , 00 TL
Ücretli Öğretmen Maaşı: Aldığı ek ders kadar ki, haftada en fazla 30 saat alabiliyor bir Ücretli Öğretmen. Bu da: ek ders saati X  NET ÜCRET (11,11 TL) : Ücret ;ki bu da, Asgari Ücretin altına tekabül ediyor çoğu!  Sosyal Güvencesinin olmaması da cabası!
Varın ötesini siz düşünün!


 

Bu yazı 2317 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum