Cevat Artun

Cevat Artun

Okul müdürleri coğrafya, tarih vb. kursları kapatarak öğretmenleri ve öğrencileri mağdur ediyor

15 Ekim 2017 - 13:40

ÖSYM'nin kararını bahane eden bazı okul müdürleri öğrtmenleri ve öğrencileri mağdur etmeye başladı.
ÖSYM tarafından açıklanan yeni sınav sistemi ile bundan sonraki üniversiteye geçiş sınavlarında yer alacak sorulardani ağırlıklarınn matematik ve Türkçe'de yoğunlaşacağı açıklandı. Bu gelişme üzerine bazı okul müdürleri diğer dersler için açılan yetiştirme kurslarını kapatarak öğrencileri ve öğretmenleri mağdur etmeye başladı. Bir öğretmenimizden bana gelen bir mağduriyeti paylaşıyorum:
Bir öğretmenimiz ÖSYM'nin kararından sonra okul müdürünün Coğrafya kursunu kapattığını bildirdi. Bu uygulamanın çok sayıda öğretmene yapıldığı iddia edildi. 
Öğretmenin ve öğrencilerin tüm hazırlıklarını yaptığı, planların yapıldığı, ve en önemlisi de onayların alındığı kursun kapatıldığının bildirildiği yazıda, öğrencilerle Temmuz ve Ağustos aylarında da çalışma yapıldığı dile getiriliyor.

Öğretmenimizle ilgili bilgi ve belgeleri mobbing olmaması açısından açıklamıyorum ancak okul müdürlerinin öğretmenlerin ve öğrencilerin coğrafya ve sosyal bilimler dersleri, fen bilimleri dersleri için açılan kurslarını kapatmasının büyük bir hata olacağını söylüyorum. ÖSYM ani bir kararla Türkçe ve Matematik ağırlıklı sınavdan bahsetti. Peki aynı ÖSYM'nin önümüzdeki günlerde Sosyal Bilimlerin de dikkate alınacağı, ağırlığının artırılacağı yönünde açıklama yapmayacağını kim garanti edebilir. Ki ÖSYM'nin bu hatasından bir an önce dönerek, eğitimi sardece Türkçe Matematik sarmalına sürükleyecek yeni uygulamada güncellemeler yapması kaçınılmazdır. Sınavlardaki soru ağırlıklarının eğitim üzerinde belirleyici bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Bu karardan sonra artık veliler ve öğrenciler de matematik ve Türkçe dışındaki dersleri yeterince önemsemeyeceklerdir.

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Varsayalım ki Türkçe Matematik ağırlıklı olacak bu kurslar sadece sınava yönelik kurslar değildir. Öğrencilerin tarihini coğrafyayı ve fen bilimlerini öğrenmelerine destek amacı taşımaktadır. Ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerden ve ortaöğretim kurumları haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerden veli ve öğrenci talebine göre kurslar açılabilmektedir. Hazır talep varken, öğrenci varken ve onaylar alınmışken kursların kapatılması akıl almaz bir uygulamadır.
Bu kursları kapatan ve kapatacak olan okul müdürlerinin kararları yanlıştır. Bakanlığın da konuya el atarak kursların kapatılmasını engellemesi gerekir.
Bir eğitim uzmanının paylaşımı:

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • gerçek...
  8 ay önce
  ev almış-borçlu çok öğretmen bilirim...satranç kıl tüy kursu ile götürüyor işi...ders olarak coğrafyacı biri var: adam anlatmıyor derste ve öğretmen çocuklara diyorki, kurs isteyin hem sınav sorularındanda yırtarsınız...böylece o kimse kendine bi ekmek kapısı açıyor..antin kuntin bu öğretmenlerin çoğu parayla bozmuş kafayı..müzik öğretmeni biri çocuğa tek nota öğretmezken açıkça öğrenmek isteyen kursa gelsin derdi..falan filan.. bu kurs işi kaldırılmalı..devleti zarara uğrtan bir yapı-şeytanlar iyi nemalanıyo..
 • emin olduğum şey!
  8 ay önce
  Ne yapılırsa yapılsın ,plan-proğram-yasa-emir ne olursa olsun,ne söylenirse söylensin ; olan -ortaya çıkan akibet ,ilmi sonsuz olanın takdir ettiğidir. MEB bu ğerçeği görmezden geliyor.Aklının -düşüncesinin prangasından kurtulamayan ların hayat ve ahiret için kurtuluş reçeteleride boştur.Ortalama sıradan bir insana verilmeyen özgür-hür eğitim şansı ve fırsatı, eğitimde hak olarak servis edilen zorlama-baskı ve devam mecburiyetinin, muhtaç ve mecbur etme hileleriyle insana dayatılması: ZULÜMDÜR.Olurki ortam zalimlerle doludur,bu yüzdendir. ortaokul-ilkokul çağında bu zulmün mimarları etse etse kendi cehennemlerini inşa eder. İlmi sonsuz olan kuluna yeter-onlara muhtaç mecbur-mahkum etmez. mağdurda etmez onu. Dünyayı başlarına geçirdiği gün anlaro zalim insan \'\' biz gafillmişiz der\'\' Meb anlamalı; ortaokul-ilkokulda zorlama ve devam zorunluluğu şeytandandır.Bu yanlıştan dönülmelidir. Öğretim\'e, eğitimi-ilmi feda edemeyiz. Herkez için olmasada 1 kişi olsada bu yanlış düzeltilmelidir.
 • çok sayın insan!
  8 ay önce
  Öğretmenler-devletliler; çocuğumuzu biz ihtiyaç duyarsak eğitseniz nasıl olur. Ben 3-5 bilgi kırıntısı için çocuğumun uzun saatler okulda hapsedilmesini doğru bulmuyorum. Öğrettiğinizi 1/5 sürede öğreteceğime inanıyorum. Öğreticeğim derken biçok yanlış şeyi kafasına soktuğunuzuda biliyorum. Şimdi çocuğum u okula ne kadar az gönderirsem o kadar az bozulur diyen bir aydınım. Amacım iyi evlat -iyi insan yetiştirmek, herkez gün gelir bunlara ihtiyaç duyar. Ey meb-ey öğretmenler sizin derdiniz ne? bizi başarımız-efendiliğimiz ile değil devamsızlığıız ile yerden yere vuruyorsunuz.Allahınızdan siz bulacaksınız. İnsiyatif kullanmadığınız-ön yargı doğurduğunuz ve bizi yanlış lanse ettiğiniz için rabbe hesap vereceksiniiz. Her gün çocuğumu göndersemde, o insan şeytanları ve çocukları evladımı bozsa ve sizin o dersten 100 alsa eminim sevinirdiniz. Lanet olsun sizin yasalarınıza-size-toleransssız müdür ve öğretmenlere-bu eğitim olamaz.bu zorbalık.
 • Öğrenci velisi
  8 ay önce
  Bizi; insanlıktan nasibini almamış, kafayı öğretimle bozmuş ; çocuğumdan tam gün beni uzak tutmayı düşünen insanlardan ve bunların oluşturduğu mahalle baskısı ve sosyal etkiden ;rabb korusun.Çünkü eğitimi bozulacak diye-bu insan kılıklı kimselerle kavga etmeyelim diye-evladımız bunlarla didişmekten biz gerilmekten bitap düştük diye ,yanıp dururken. Biri çıkıp öğrenciler kaçıyor derse eğer: bedduamdır o kahrolası çocuk tipli şeytanlar ve sorunlu aileleri dilerim sizi gerer...çok çekiyoruz bunlardan..kaçıyoruz..3 okul değiştirdim bu tipler yüzünden:\'\'öğretmenin umrundamı?\'\' Asayiş-güvenlik-yer emniyeti-hijyen -magnda veli ve sadist öğrencilere karşı hiç bir çözümü olmayan Meb DENEN KURUM.Ben çocuğumu göndermeyince başıma aslan kesiliyor. Allahınızdan siz bulun eğitim zorbaları.Empati yoksunu cahiller.(gerçek insan gibi insan öğretmen-idareci-öğrenci ve velileri tenzih eder özür dilerim) yıldık. 2 tane deli koca okula yetiyor ve meb-idare resmen seyrediyor.her sınıfta var bunlardan..
 • Ezber dersler
  8 ay önce
  ezber derslerinden kurs açılmasını doğru bulmuyorum.açılıyorsa burda iş vardır..üdür doğru yapmış. açılmaması kimseyi mağdur etmez..okucaksın kardeşim.niyet başka.aileler alışmış.Diyorki veli: çocuk evde ders yapmıyo,yapamıyo ..kurs açın..Biz kerizmiyiz evde çocuğu çalıştırıyoruz. O çocukların dersle alakası yok, onların derdi kargaşa-oyun..bakın scr lerine;ailelerine bakın anlarsınız. okul aile birliğine gücü yeretse girerle sanki çok ilgili gibi.çocuklarını korumak için ,çünkü bu çocuklar arızalı çocuklar;okusada bi şey olmayacak empati yoksunu biraz sadist..dikkat edin..kurs talep edenlere bakın bi..normal değil...hele coğrfyadan kurs istemek hiç normal değil..
 • çocuğum ortaokulda
  8 ay önce
  Kursların kapanması niye suç olsun; kurs açar ve mecbur edersen o suç.Öğrenci neden mağdur olsun, adam gibi dersini çalışsa, pc kitap araştırsa ihtiyacı olmaz kursa.Dün müdür (kolejde): ders saatini 1 saat artırıyoruz veliler talep ediyor dedi! neden diye sordum:\'\' öğrencilerin notları düşükmüş- falan filan\'\' dedi. araştırdım; hepsi yaramaz ve ders dinlemeyen-söz dinlemeyen .ana babalarının çocuktan 1 saat uzak kalmayı kar saydığı tipler hepsi..biz bunlar yüzünden okul-okul kaçıyoruz:(sayısı o kadar çokki). Ben müdüre bizi muaf tutun dedim:olmaz devamsız sayarım dedi zonta herif. Yahu bizi bu embesillerden kurtaracak yokmu? Başımız belaya girmesin ,çocuğun eğitimi bozulmasın diye okula göndermeye korkuyorum çocuğumu, bakan ismetin umrundamı? -sizin öğretim sisteminiz bumu? Coğrafyacının paraya ihtiyacı varsa başka yol bulsun. Bu dersler için kur açılması normal değil.Evde okuyan -çalışan- derste dinleyen anlar.(araştırın bu kursu talep edenler hep sorun çıkaran çocuklar ve aileleri)
 • Ogretmen
  10 ay önce
  Bu sınav sistemi sayesinde değil kurslarda okuldaki fen ve sosyal dersleri de artık önemini kaybetti öğrenciyi tutamıyoruz.Tarih dersinde öğrenci matematik çözüyor. Bizi bu hale düşürenler Allah tan bulsunlar.
 • Hakan Soydan
  11 ay önce
  Kendimize yakın olana kurs falan acilmiyor hocam . Öğrencilerde isim yazabiliyor biliyorsunuz.
 • mustafa şafak
  11 ay önce
  kurslar zaten adil değildi okul müdürlükleri kendilerine yakın olanlara kurs açıyordu öğrenci tercihi dikkate alınmıyordu hepsi kapatılmalı bence

Son Yazılar