ÖĞRETMENLER VE SENDİKALAR SINIFTA KALMIŞTIR
Cevat Artun

Cevat Artun

ÖĞRETMENLER VE SENDİKALAR SINIFTA KALMIŞTIR

20 Temmuz 2017 - 13:54

Bu başlığı atarken çok düşündüm. En hafif cümle ile söyleyeceklerimi ifade etmeye çalıştım. 
Necmettin öğretmen Tunceli'de memleketine giderken kaçırıldı. Hem de güpegündüz. Hem de şehirler arası yolda seyrederken arabası durdurulup,yakılıp öyle kaçırıldı. Yani gözlerimizin önünde....
Bir ses çıkmadı öğretmen camiasından, öğretmenlerden, sendikalardan....
Aybüke öğretmenin şehit edilmesinden sonra sosyal medyada büyük tepki vererek, ölümün ardından açıklamalar yaparak, sosyal medya ve basın üzerinden tepki göstererek öğretmenlere sahip çıktığını düşünen camia, Necmettin öğretmenin kaçırılmasının ardından sessizliğe bürünüp adeta şehadet haberini bekledi.
Birkaç kısık sesli açıklamadan başka ne sendikalardan ne de öğretmenlerden ses soluk çıkmadı. Taaaa ki PKK terör örgütünün yandaş bir sitesinde yer alan öldürüldüğü haberinin medyada haberleştirilmesine kadar. Bu bile camiayı harekete geçirmeye yetmedi. Bu haberlerde bile eğitim camiası haber yapan siteleri eleştirerek henüz Valilik tarafından resmi açıklama yapılmadığı, haberin yalan olduğu eleştirileri ile yetindi.
Şimdi soruyorum camiamıza....
Hükumetin en ufak bir beğenilmeyen uygulamasında, muhalefetin dil sürçmesinde, maaş zamında, ek ders saatinden nöbet görevine kadar birçok uygulamada, açığa alınmadan ihraçlara kadar çoğu konuda yeri yerinden oynatan sendikalar ve öğretmenler, öldürüleceği açık açık belli olan Necmettin öğretmenin kaçırılmasının ardından neden sus pus olmuş, tepkilerini şehit edilmesinin ardına bırakmıştır.
Necmettin öğretmen şehit edildi artık. Ne kadar tepki verirsek verelim geri gelmeyecek. Ancak özellikle bölgede etkili olan sendikaların sessiz kalması, hiçbir girişimde bulunmaması, açlık grevindeki eğitimciler için yaptıklarının binde birini dahi Necmettin öğretmen için yapmaması da hafızalardaki yerini alacaktır.
Son yıllarda moda olan ölüye sahip çıkma hastalığı sağları korumanın önüne geçmiş, ölümlerin ardından gösterilen tepkilerle günah çıkarmalar artmıştır. Bu kabul edilemez bir durumdur.
PKK bir öğretmeni neden kaçırır. Yolunu neden keser. Bu tesedüfen yaşanmış bir olay değildir. Belli ki şehit edecektir. Göz göre göre gelen ölümü öğretmenler ve sendikalar  hazırladıkları taziye mesajları ile beklemiş, Necmettin öğretmeni yaşatmak için elinden gelenin onda birini bile yapmamıştı.
En ufak bir olayda gövde gösterisi yapmaktan geri kalmayan sendikalar ve öğretmenler, Necmettin öğretmenin kaçırılmasının ardından sessiz kalarak sınıfta kalmıştır.
Tüm bu olanların ardından bazı siyasiler son günlerde olaya tepki göstererek vicdanlarını rahatlatmaya çalışmaktadır. Öğretmenler adına olumlu tepkiler olsa da çok geç artık. 
Necmettin öğretmen kaçırıldığı andan itibaren tüm sendikalar birleşerek öğretmenin kaçırıldığı noktada eylem yapmalıydı. Necmettin öğretmen kaçırıldığı noktaya  sağ salim getirilene kadar da eylem devam ettirilmeliydi. Ya da daha farklı eylemler yapılabilirdi. Ancak kolaya kaçmak, taziye mesajları, duygu sömürücü sosyal medya paylaşımları tercih edildi.
Necmetin öğretmen ölmeyi hak etmedi. Hele bu şekilde, yol kenarında bıraklıacak şekilde, kaçırılacak şekilde ölmeyi hiç hak etmedi. Hiçbir öğretmen, hiçbir insan ölmeyi, hele bu şekilde katledilmeyi haketmez.
Bu olay milat olmalıdır. Sendikalar öğretmenlerin canı tehlikede olunca yeri yerinden oynatmalıdır. Bölgedeki tüm ilişkilerini ve gücünü kullanarak tepkisini ortaya koymalı ve ölümlere engel olmalıdır. 
Eğitim camiasının birleştirmek için daha nasıl bir olay yaşanmalıdır...

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı 1106 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum