Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?

Çocuğunuz yalan mı söylüyor? Yalan nasıl yok edilir? Yalan söyleyen çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir? Bu yazı dizimizde uzman görüşlerini alarak yalan söyleyen çocuğa sergilenmesi gereken tavırlardan bahsedeceğiz.

Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?
31 Ekim 2018 - 23:37

Yalan konusunda uzmanların yaptığı öneriler şunlardır:

1- İYİ MODEL OLUN: Balık baştan kokar. Anasına bak kızını al. Üzüm üzüme baka baka kararır. Kör atın yanında yatan ya huyundan ya suyundan.  Bu atasözlerini hatırladınız mı? Hepsinin teması aynıdır. Kişi davranış sergilerken mutlaka birisini model alır. Bu kişi evde anne ve babası, okulda öğretmeni, sokakta arkadaşlarıdır. Anne ve baba olarak çocuğa iyi model olup çocuğun önünde yalan söylemeyin. Çocuğuna yalan söyleyen anne ve babanın itibarı çocuğun gözünde düşer. Çocuğa karşı örnek tavırlar ve davranışlar sergilemek gerekir. Örnek olmak sözlerden daha etkilidir. Çocuklar sürekli sizi izler ve taklit eder.
2- ZORA SOKMAYIN: C eza almaktan korkan çocuk yalan söyler. Çocuklara özgür bir ortam hazırlayın. Çok soru sormak çocuğu yalana iter. Duygu ve düşüncelerini rahat ifade etmelerine imkân tanıyın. Sert olmak, sürekli ceza vermek çocuğu yalana iter. Çocuğunuzu köşeye sıkıştırmayın. Dürüst olmayı öğretin.


3- YALANA TEPKİ KOYUN: Yalan söyleyen çocuğa karşı mutlaka bir tepkiniz olmalıdır. Tavrınız ney olmalıdır. Kısa bir süre küsebilir, sevdikleri şeylerden onu mahrum edebilirsiniz. Çocuğunuza karşı her zaman dürüst olup onun da size karşı dürüst olmasını sağlayın. Size yalan söylediği zaman empati yaparak yaşadığınız hayal kırıklığını anlamalarını sağlayın.
4- YANLIŞ UYGULAMALARDAN UZAK DURUN: Yalan söyleyen çocuğa dayak atmak, çocukla dalga geçmek, çocuğun ağzına biber sürmek yanlış yöntemlerdir. Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranacağınızı bilmiyorsanız uzman psikologlardan bu konuda destek alabilirsiniz. Sürekli nasihat vermek sıkıcıdır. Dürüstlüğü ön planda tutan hikaye anlatabilir bu konuda çekilen sinema filmlerine götürebilirsiniz.
 

Bu haber 2386 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort