Yabancı Özel Liseler De LGS Şartı Arıyor

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yabancı özel okullar LGS ile öğrenci alacak.

Yabancı Özel Liseler De LGS Şartı Arıyor
27 Mayıs 2019 - 16:08

Yabancı özel okullar geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de Liseye Giriş Sınavı sonuçları açıklandıktan sonra kendi taban puanlarını duyuracaklar ve buna göre öğrenci alacaklar. Aralarında Amerikan, Fransız, Alman, İtalyan ve Avusturya gibi yabancı liselerin yer aldığı kolejler kendileri sınav yapmak yerine yine bu yıl da LGS sonuçlarına göre öğrenci kabul edecekler. Geçtiğimiz yıl sınav sisteminin değişmesi ile birlikte yabancı okulların kendi sınavlarını yapabilecekleri gündeme gelmiş, fakat farklı illerde bulunan öğrencilerin ulaşım sorunu olabileceği sebebiyle bundan vazgeçilmişti.

Yabancı Özel Liseler Kendi Puanlarını Belirleyecek

Ancak yabancı okullar devlet okullarından farklı olarak merkezi yerleştirmeye dâhil olmayacaklar. Diğer bir deyişle, yabancı liseler için tercih listesi hazırlanmayacak ve yerleştirmeler liseler tarafından yapılacak. LGS puanları açıklandıktan sonra yabancı özel liseler kendi puanlarını ve kayıt süreçlerine ilişkin takvimi açıklayacaklar. Devlet okullarında olduğu gibi yabancı liselerde de okul notları etkili olmayacak. 2018 yılında Amerikan Robert Lisesi 450, Alman Lisesi ile Üsküdar Amerikan Lisesi 440, Saint Joseph Fransız Lisesi 410, Saint Benoit Fransız Lisesi 393 ve İtalyan Lisesi ise 390 olarak taban puanını açıklamıştı.

Türkiye'de 14 Yabancı Lise Var

Yabancı okullar kayıt takvimini Milli Eğitim Bakanlığı'na onaylattıktan sonra duyuracaklar. LGS sonuçları 24 Haziran tarihinde açıklanacak ve ilk süreçte yine özel okulların kullanabileceği bir ön kayıt dönemi belirlenecek. En az 2 ön kayıt-kesin kayıt ve bir de serbest kayıt dönemi planlanırken, özel okula kayıt yaptıranlar devlet liseleri için tercihte bulunamayacaklar. Fakat nakil dönemlerinde devlet liselerine başvuru yapmak mümkün oluyor. İstanbul'da 11, İzmir'de 2, Tarsus'ta 1 olmak üzere toplam 14 yabancı özel okul bulunuyor. Bunlardan 4'ü Amerikan, 6'sı Fransız, 2'si İtalyan 1'i Alman ve 1’i de Avusturya lisesi olarak eğitim veriyor.

Bu haber 1154 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum