Yabancı Dil Eğitiminde Yeni Bir Model Gündemde

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'ye özgü yabancı dil eğitim modeli geliştirileceğini ve Eylül ayından itibaren çalışmaların başlayacağını söyledi.

Yabancı Dil Eğitiminde Yeni Bir Model Gündemde
02 Mayıs 2019 - 13:34

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nce 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda planlanan yabancı dil eğitim reformu çerçevesinde Yabancı Dil Eğitim Forumu düzenlendi. Yabancı Dil Eğitim Forumu açılış konuşmasını yapan Bakan Selçuk, Türkiye'deki okullarda yabancı dil öğretiminin nasıl dönüştürülebileceği konusuyla ilgili büyük ölçekli pilotlamaların Eylül ayından itibaren başlayacağını ifade etti. Selçuk, Eylül ayında çok yönlü olarak öğretmen eğitimi, okulların şartlarının düzenlenmesi, ders araç ve gereçlerinin düzenlenmesi gibi birçok konuda Türkiye'deki okullarda yabancı dil öğretiminin nasıl dönüştürülebileceği konusunda çalışmalara başlanacağını söyledi.

Pilotlama Çalışmaları

Devlet okullarında yürütülen pilot çalışmalar olduğunu aktaran Selçuk, bu çalışmaların sonuçlarını merak ettiklerini söyledi. Tüm Türkiye'yi etkilemeksizin öncelikle daha küçük gruplarda büyük ölçekli pilotlamalar başlayacağını belirten Selçuk, pilotlama çalışmalarının sonucunda bir sonraki yıl ülke ölçekli yeni bir model ve hayattan yola çıkan bir yaklaşımla bu konuyu gündemde tutacaklarını kaydetti. Yabancı dil eğitimini yalnızca bir ders ya da müfredat konusu olarak görmediklerini vurgulayan Selçuk, bu konuyu ekonominin kalkınması ile ilgili bir mesele olarak da gördüklerini dile getirdi.

Forum Kapsamında Atölye Çalışmaları Yapılacak

İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dil öğretimi kapsamında faaliyet gösteren Goethe Institute, British Council, Institute de France gibi kültür enstitüleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve yabancı dil öğretmenlerinin katıldığı forum 2 gün devam edecek. Forum kapsamında Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü uzmanlarının koordinasyonunda dünyada ve Türkiye'de yabancı dil öğretimi, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dil gruplarının öğrenme yöntem ve teknikleri, öğretmen yeterlilikleri ve teknolojinin dil öğretimindeki rolü ile birlikte okul ekosistemleri konu başlıklarında atölye çalışmaları yapılacak.

Bu haber 893 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort