Yabancı dil eğitimi arttı, sanat ve spor eğitimi düşüşte !

Okullarda yabancı dil eğitimi yaygınlaştı fakat spor ve sanat dersleri eskisi kadar yaygın bir ders değil.

05 Ekim 2017 - 12:37

Milli Eğitim Bakanlığınca, pilot uygulamanın yapılacağı 81 ildeki 620 okulda 5'nci sınıflarda uygulanacak yabancı dil ağırlıklı eğitim başladı. Haftalık ders çizelgesine göre 5'nci sınıflarda, 15 saat İngilizce, 6 saat Türkçe, 4 saat matematik, 3’er saat fen bilimleri ve sosyal bilgiler, 2 saat de din kültürü ve ahlak bilgisi dersi görülüyor.

15 saat İngilizce verilen ders programında beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik dersleri yer almaması ise eğitimciler tarafından eleştirildi. Sanat ve spor eğitiminin kesintiye uğrayamayacağını dile getiren eğitimciler, kararın gözden geçirilmesini istedi. CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akçagöz de kararın yanlış olduğunu belirtti.

Akçagöz: "Müzik, beden ve bilişim dersi yok"

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akçagöz, eğitimdeki yeni düzenlemelere tepki gösterdi. 2017-2018 Eğitim öğretim yılında, 620 okulda uygulanacağı açıklanan, Ortaokul 5. Sınıflarda Yabancı Dil Ağırlıklı Eğitim Uygulamasında Beden Eğitimi, Bilişim, Müzik ve Görsel Sanatlar dersinin kaldırılması hakkında konuşan Akcagöz, “Müzik, beden ve bilişim derslerini önemsiz gören zihniyeti kınıyorum. Anlamadıkları, beceremedikleri ne varsa husumet besliyorlar, düşmanlık içindeler. İmkan olsa da her öğrenciye bir enstrümanı iyi şekilde çalabilecek bir müzik eğitimi verilse. Bunu beklerken, tam tersi yapılıyor. İmkan olsa da beden eğitimi derslerinde, ülkemizin yüzünü güldürecek sporcular keşfedilebilse. Sanat, müzik insan ruhunun beslenme kaynakları. İnsan, bu kaynaklardan yoksun kalırsa, eksik kalır. Bu eksiklik, zamanla araza dönüşür. “ dedi. Bu sistemin seneye bütün okullarda uygulanacağını söyleyen Tufan Akcagöz, “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarları kopmuştur diyen bir anlayıştan, okullarda müzik derslerini kaldıran bir anlayışa geriledik. 2017 dünyasıyla uyuşmayan bir uygulama. Ünlü müzisyen Aram Tigran’ın sözü aklıma geliyor. Dünyaya bir daha gelirsem, ne kadar tank, tüfek ve silah varsa hepsini eritip, saz, cümbüş ve zurna yapacağım diyordu. Keşke imkan olsa ama silah sanayii buna izin vermez. Okullarda müziği kaldırıp, eğitim müfredatını ters yüz ederseniz, üç beş sene sonra ortaya çıkacak olan tablodan inanın kimse gurur duymaz. Mutlu nesiller yetiştirmek istiyorsak, çocuklarımızı müzikten ve sanatın diğer dallarından koparmamalıyız. Diğerleri de keza öyle. Beden dersi, bilişim dersi,  neden hakir görülür anlamak mümkün değil. Devir, bilişim devri değil mi? Görünen o ki, eğitim sistemimizin kaderi de, bir kişinin dudakları arasında. Ve o kişi, eğitimci değil. Eğitimden öğretimden anlamayan biri, eğitime şekil veriyor. “ diye konuştu. 

EĞİTİM AJANSI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti