Öğretmen sınıfta öğrencinin hayatını Heimlich manevrasıyla kurtardı

Adana'da boğazına şeker kaçan öğrenciyi öğretmen kurtardı. sınıf kamerasına yansıyan görüntülerde öğretmenin, boğazına şeker kaçan ve nefes alamayan öğrenciye Heimlich manevrası yaptığı ve şekerin soluk borusundan çıkmasını sağladığı görülüyor.

03 Kasım 2022 - 19:13
Güncelleme: 03 Kasım 2022 - 19:17
TAKİP ETTAKİP ET

Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 10. sınıf öğrencisi İ.M.’nun boğazına ders sırasında yediği şeker kaçtı. Arkadaşlarının fenalaştığını gören öğrenciler sırtına vurarak müdahale etmeye çalıştı. Durumu fark eden elektrik öğretmeni Ömer Akdemir, hemen Heimlich manevrası yaparak, öğrencisinin boğazına kaçan şekerin çıkmasını sağladı.

 

Öğrencisinin hayatını kurtaran Akdemir’in 2021 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlkyardım Eğitim Merkezinde eğitim aldığı öğrenildi. Bu arada, yaşananlar, sınıfın güvenlik kamerasına da saniye saniye yansıdı.

Öğrencisinin hayatını kurtaran öğretmen Akdemir, daha önce ilk yardım kursu aldığını belirterek,

“Öğrenci yanıma geldiğinde düşmek üzereydi. Onun boğazına bir şey kaçtığını fark edip hemen ilk yardımda öğrendiğim hareketi yaptım. İlk yaptığımda başarılı olamadığımı fark ettim. İkinci kez yaptığımda öğrencinin rahatladığını gördüm. İlk yardım kursu almamış olsam bunu yapamazdım. Bir öğrencimin hayatımı kurtardığım için çok mutluyum. Kurs almamış olsam belki çocuğu kurtaramayacaktım” dedi. Hayatı kurtulan öğrenci Maraşlıoğlu ise şeker yediği sırada boğazına kaçtığını arkadaşlarının yardım etmeye çalıştığını ancak sırtına vurulmasına rağmen şekerin çıkmadığını belirterek, “Hemen öğretmenimin yanına gittim. O da bana ilk yardım uyguladı. Daha sonra şeker çıktı ve ben rahatladım. Öğretmenin benim hayatımı kurtardı. O almasa belki de hayatta olmayacaktım. Öğretmenime çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.