Vali'den öğretmenlere kanuna aykırı nöbet görevi talimatı

Önceki gün Sedat Değer'in kaleminden yayınladığımız nöbet görevi ile ilgili haberimizin ardından tam da bu haberin ne kadar yerinde ve zamanında yayınlandığını haklı çıkaran bir olay yaşandı. Okul denetleyen Çorum Valisi, öğretmenlerin bir gününün boşaltılarak boş güne nöbet görevi verilmesine dair emri okula gönderdi.

13 Şubat 2018 - 00:31 - Güncelleme: 13 Şubat 2018 - 00:37

Çorum Valisi bir okula gerçekleştirdiği ziyaretin ardından gönderdiği yazı ile öğretmenlerin programa uyması durmunda bir gününün tamamen boşaltılması ve ders verilmeyen boş güne nöbet yazılması talimatı verdi.

Vali'nin bu yazısı önceki gün yayınladığımız haberin önemini ytekrar ortaya çıkardı. Haberde öğretmenlere boş günlerinde nöber görevi verilmesinin kanun ve yönetmeliğe aykırı olduğuna vurgu yapılmıştı. HABER İÇİN TIKLAYINIZ

Vali'nin bu talimatının ardından milli eğitim müdürlüğü de talimatı okullara gönderdi. Ancak bu talimatın hiçbir yasa ve yönetmelikte dayanağının bulunmadığını kimse valiye anlatmamış gözüküyor.

Öğretmenlerin nöbet görevleri asli görevleri arasında değildir. Öğretmenin asli görevi öğretmenlik yapmaktır. Yani derslere girmektir. Diğer görevler bu asli görevinden sonra gelmektedir. Vali bu emri ile öğretmenlerin asli görevi nöbet tutmaktır gibi bir izlenim uyandırmıştır. Halbuki öğretmenlerin nöber görevlerinin ve ders çizelgelerinin dağılımı vali talimatı ile değil, okulun ihtiyaç ve şartlarına göre okul idaresi ve öğretmenleri tarafından belirlenmektedir.


Vali'nin bu talimatı, okulda derslerin değil de nöbetin ön plana çıkartılarak değer kazanmasına sebep olacaktır.

Ayrıca kanunda ogretmenlerin derslerin bos gune nobet yazılacagi hukmu bulunmazken, hatta bu konuda lider eğitimci yazarlar dernegi genel başkanının defaatle yazilarinda gostermis olmasına rağmen valinin kanuna aykırı nobet talimatını siz değerli okurlarımızın degerli goruslerine sunuyoruz. Bu arada corumda hic mi sendika yok yada hepsi bu konuda neden sessizler...

Çorum Valisi'nin kararını gözden geçirerek uygulamadan vazgeçmesini temeni ediyoruz.

ÖĞRETMENLERSİTESİ/ÖZEL HABER

YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • küçük esnaf
  6 ay önce
  Veli öğretmeni hep okulda bulmak ister zaten; öğle arasında, hafta sonu, yarıyıl tatilinde vb. Veli öğretmenin her işi yapmasını ister öğretmenlik dışında çünkü en iyi öğretmen velinin kendisidir(!).
 • Meslek
  6 ay önce
  Vali doğru olanı yapmıştır. Suat hocamın yorumuna liseleri de ekleyerek aynen katılıyorum
 • cihan
  6 ay önce
  Kesinlikle kanunsuz değildir. Doğru olanda budur.
 • Kara
  6 ay önce
  Ya tüm Ülkede uyg***malı ya hiç bir yerde
 • SUAT
  6 ay önce
  BİR SINIF ÖĞRETMENİ HAFTANIN 5 GÜNÜ MEMUR GİBİ İŞİNE GİDERKEN BRANŞ ÖĞRETMENLERİ HAFTANI 2- 3 GÜNÜ YATIP HAFTA SONUNU DA BİRLEŞTİRİP 5 GÜN İL DIŞINDA TATİL İMKANI VEYAHUT ŞAHİT OLDUĞUM ESNAFLIK YAPIP EK GELİR SAĞLAMAKTADIRLAR. BUNU DA DEVLETİN ZAMANINDAN ÇALMAKTADIRLAR... VALİYİ AYAKTA ALKIŞLIYORUM...
 • Suata çakan
  6 ay önce
  Kafanı çalıştır sen de branş öğretmeni ol evlat..kafan çalışmıyorsa da *** *** yorum yapma.
 • ali
  6 ay önce
  hangi kanuna aykırı kanunu da yazarsanız konu anlaşılabilir
 • hakkı güzel
  6 ay önce
  tek amaç bağcıyı dövmektir. haksız sayılmaz ne de olsa bunun geçerli olduğu bir ülkede yaşıyoruz.
 • Musa Yıldırım
  6 ay önce
  Nöbetleri vali talimatlarına göre değil yönetmelikler doğrultusunda ihtiyaçlara göre okul yönetimleri tarafından tanzim edilir.
 • NAFİZ
  6 ay önce
  VALİMİZ BU KONUDA GEREKEN EN DOĞRU ŞEYİ YAPMIŞTIR. BİR VELİ OLARAK ÖĞRETMENLERİMİZİ BOŞ GÜNLERDEN DOLAYI OKULLARDA BULAMIYORDUK.
 • Olamaz
  6 ay önce
  Kanunlar belli burası hukuk devleti
 • mehmet
  6 ay önce
  çoook doğru bir tespit. nöbet ücretsizken bundan daha güzel tutuluyordu. şimdi 3 saat ücret ödeniyor ama öğretmenler mırın kırın ediyor, geç geliyor, tutmak istemiyor....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD Ankara büyükelçiliğine saldırı
ABD Ankara büyükelçiliğine saldırı
Son dakika... Memurlar arefe günü idari izinli sayılacak... İşte o yazı
Son dakika... Memurlar arefe günü idari izinli sayılacak... İşte...