Uzman öğretmenlik başvurularının sonuna yaklaşırken daha sonrasında eğitimleri başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı takvime göre uzmanlık eğitimleri şu şekilde takvime yerleştirildi:
Öğretmenlik Meslek Kanunuyla (ÖMK) beraber kariyer basamakları Milli Eğitim Bakanlığında tanımlandı. Buna göre 10 yılını dolduran öğretmenler uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmenlik yapanlar ise Başöğretmen unvanı alabilmeye hak kazandılar.. Fakat bunun için öncessinde eğitimlerden geçmek ve yapılacak sınavda da 100 puan üzerinden en az 70 ve üzerinde puan almaları gerekiyor.

Yüksek Lisans yapanlar uzmanlık sınavından, Doktora yapanlar ise Başöğretmenlik sınavından muaf olacaklar.

MEB ortak sınavlar için konu soru dağılımı tablo örneğini yayınladı MEB ortak sınavlar için konu soru dağılımı tablo örneğini yayınladı

Uzman öğretmenlik kılavuzu geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavına katılmak isteyen adaylar başvurularını 30 Mayıs- 9 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirecek. Buna göre başvurular için yarın son gün..

Eğitimler ne zaman?

Uzman öğretmenlik başvurularından hemen sonra eğitimler başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvime göre uzmanlık eğitimleri ise şu şekilde takvime yerleştirildi:

  • "Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında İlerlemeye İlişkin Duyuru" eki takvimine göre, uzman öğretmenlik eğitimleri 17 Temmuz-08 Eylül 2023 tarihleri arasında, başöğretmenlik eğitimleri ise 17 Temmuz-18 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. dendi..