Uzmanların LYS-4 yorumları burada

LYS’de ilk oturum tamamlandı. Uzmanların LYS-4 yorumları: Bilgi kadar yorum kabiliyeti de ölçüldü. Üniversite girmek için ikinci adım olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk günkü oturumu

18 Haziran 2016 - 21:25

Tarih, coğrafya-2, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testlerinin yer aldığı LYS-4’e (Sosyal Bilimler), 517 bin 12 aday başvurdu. Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da yapılan sınavda adaylara tarih testindeki 44 soru için 65; coğrafya-2 testindeki 14 soru için 20; felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testindeki 32 soru için ise 50 dakika süre verildi. Uzmanlar, öğrencilerden edindikleri bilgilere göre soruları şöyle yorumladılar:

Nesibe Aydın Okulları zümre başkanlarının yorumları:

Tarih: LYS-4’ te yer alan tarih soruları, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıfların tarih müfredatına uygun olarak eşit bir şekilde dağıtılmıştır. Konu dağılımı bakımından önceki yıllarla uyumlu bir sınav olduğu gözlenmiştir. Sorular genelde bilgiye dayalı hazırlanmıştır. Müfredat dışı soru sorulmamıştır. Düzenli çalışan bir öğrencinin çok zorlanmayacağı türde sorulardan oluşmuştur.

Coğrafya-2: LYS-4’ te yer alan coğrafya soruları, 9, 10 ve 11’nci sınıf LYS müfredatını kapsayacak şekilde hazırlanmış olup müfredat dışı soru bulunmamaktadır. Sınavın zorluk derecesinin gecen yıla göre daha düşük olduğu gözlenmiştir. Öğrenciler soruları rahat çözdüklerini, çeldirici yönü kuvvetli soruların olmadığını belirtmiştir. Genel itibari ile verilen temel bilgiler kullanılarak yapılabilecek rahat bir sınav olmuştur.

Felsefe Grubu: LYS-4’ te yer alan felsefe grubu sorularının, konu dağılımı bakımından önceki yıllarla uyumlu bir sınav olduğu gözlenmiştir. Sınav, sekiz psikoloji, sekiz sosyoloji, sekiz de mantık sorusundan oluşmuştur. Öğrencilerle sınav sonrası yapılan görüşmeler sonucu bu yıl çıkan sorularda müfredat dışı hiçbir soru olmadığı anlaşılmıştır. Psikoloji sorularının daha çok bilgi ağırlıklı olduğu, sosyoloji sorularının daha çok kavram bilgisinin yorumlanmasını gerektirdiğini; öğrencilerin en çok zorlandığı mantık sorularının ise bilgi ağırlıklı sorulardan oluştuğu anlaşılmıştır. 2016 LYS-4’ün felsefe soruları geçmiş yılların soruları ile müfredat ve zorluk derecesi açısından benzer nitelik göstermiştir. Öğrencilerin, mantık soruları dışında zorlanmadıkları söylenebilir.                                     

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Grubu: LYS-4’ te yer alan din kültürü ve ahlak bilgisi soruları, 2015 LYS ve 2016 YGS din kültürü ve ahlak bilgisi sorularına göre kolay bulunmuştur. Sorulardan 2 tanesinin doğrudan bilgi gerektiren; diğer 6 sorunun ise  “anlam-yorum- paragraf “ sorusu biçiminde olduğu gözlenmiştir. Bilgi gerektiren soruların biri İslam mezheplerinden; diğeri ise Hindistan dinlerinden gelmiştir. Paragraf soruları ise genel İslami konulardan (oruç, Hz. Muhammed gibi)  oluşturulmuştur. Sorularda ortaöğretim müfredatı dışında bir içerik görülmemiştir. Dini konularda bilgili ve duyarlı öğrencilerin kolay; aksi durumdaki öğrencilerin nispeten zor bulduğu bir sınav olmuştur.

SINAV ÖĞRENCİLERİ ZORLAMADI

Fem Yayınları Sosyal Bilimler Zümresi:

Bu sene LYS-4 Sosyal Bilimler sınavı öğrencileri zorlamadı. Sınavda bilgiye dayalı soruların yanında öğrencilerin yorum kabiliyetini ölçen sorular da vardı.

Tarih Testi:

Tarih soruları LYS mantığı gereği bilgiye içerikli olmuştur. Sorular, müfredat kapsamında hazırlanmış olup 3 tane seçici sor vardı.

Coğrafya Testi:

Coğrafya soruları konu hâkimiyeti olan öğrencilerin ful çıkarabileceği kolaylıkta sorulardan oluşmuştur. Coğrafya testinde 1-2 tane seçici soru vardı. Sorularda çevre- doğa – insan teması ön plana çıkmıştır. Müfredat olarak 11. ve 12. sınıf ağırlıklı sorulardan oluşmuştur.

Felsefe Grubu Ve Din Kültürü Testi:

Felsefe grubu sorularının içinde sosyal medyaya etkileşimli, güncel sorular da vardı. YGS din kültürü sorularında oldukça zorlanan öğrenciler için LYS Din Kültürü soruları kolay geldi.

COĞRAFYA SORULAR NET VE ANLAŞILIR

Bilfen Liseleri Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Aslıhan Sezen:

Tarih: Sınava giren öğrencilerin görüşleri doğrultusunda sınavın sürpriz içermediği tüm tarih müfredatlarını kapsadığı bildirildi. “Sosyal Bilimler Testinde” Tarih sorularının, 9 ve 10’ncu sınıf tarih, 11’nci sınıf TC inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, çağdaş Türk ve dünya tarihi,11’nci sınıf  tarih müfredatlarını kapsadığı söylendi. Toplam 44 soru soruldu. 2016 LYS-4 tarih soruları bilgi düzeyini yoklamaya yönelik hazırlanmış. Detaylı bilgi içeren soru sayısının az olmasına rağmen soruların bilgiyi ölçücü nitelikte olduğu ifade edilmiş.  Genel olarak çalışan ve soru kökünü dikkatli okuyan öğrencilerin yapabileceği nitelikte sorular sorulmuş.

Coğrafya: Coğrafya soruları 9,10,11 ve 12’nci sınıf coğrafya müfredatını genel olarak taramış. 9 ve 10’ncı sınıftan 5 soru, 11 ve 12’nci sınıftan 9 soru sorulmuş. 3 soru doğrudan bilgi gerektiren sorular, diğerleri ise bilginin yorumlanması ile ilgili sorular. Sorular net ve anlaşılır bir şekilde hazırlanmış.

Felsefe: Sosyoloji, psikoloji ve mantık sorularının müfredatlar doğrultusunda bilgi, kavram ve paragraf soruları olarak hazırlandığı ifade edilmiş. Mantık sorularından bazıları öğrencilerimizi zorlamış. Mantık soruları işlem yapabilme bilgiyi kullanabilme tarzında sorular olarak sorulmuş. 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: YGS de sorulan sorulara oranla daha kolay bir sınav diye öğrencilerimizin ifade ettiği, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden genel olarak okuduğunu anlamaya yönelik paragraf ve bilgi sorularına yer verilmiş, dikkatli okuyan öğrencilerin kolaylıkla yapabileceği nitelikte sorular olduğu söylenmiş.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"