Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlerin önemli bir kısmı kariyer basamaklarının şartlarını yerine getirerek uzman öğretmen ve başöğretmen olmaya hak kazandı. Ancak hala uzman öğretmen ve başöğretmen olmayı bekleyen yüz binlerce öğretmen var. Bu öğretmenler şu an uygulamada olan Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK kapsamındaki öğretmenlik kariyer basamaklarının şartlarının değiştirilmesini ve öğretmenler lehinde kolaylaştırılmasını talep ediyor.

Uzman öğretmenlikte süre şartı değişiyor ve kısalıyor

Mevcut şartlara göre bir öğretmenin uzman öğretmen olabilmesi için mesleğinde 10 yıl süreyle görev yapmış olması gerekiyor. Uzman öğretmenlikten başöğretmenliğe geçmek isteyen bir öğretmenin ise 10 yıl uzman öğretmenlik görevi yapmış olması gerekiyor. Bu durum çok sayıda öğretmende sıkıntı oluşturuyor. Özellikle emekliliği yaklaşmış öğretmenlerin uzman öğretmenlikten başöğretmenliğe geçiş için 10 yıl beklemesi mümkün değil. Bu nedenle hem sürenin kısaltılmasını hem de belli bir süre görev yapan öğretmenlere direkt olarak uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ünvanını verilmesini istiyor.

Uzman ve Başöğretmenlik sınavının iptali isteniyor

Öte yandan öğretmenler, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için kanunda ve yönetmelikte bulunan sınav şartında kaldırılmasını talep ediyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'le görüşen öğretmenler bu taleplerini çok defa dile getirdi.

Bakan Yusuf Tekin uzman Öğretmenlik sınavını istemiyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerle yaptığı öğretmenler odası buluşmalarında uzman öğretmenlik ve öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili açıklamalar yaptı. Bakan Tekin bu açıklamalarda yıllarını eğitime vermiş öğretmenlerin bir sınava tabi tutularak uzman olmasına gönlünün razı olmadığını söyledi. Ayrıca anayasa Mahkemesi kararının ardından Öğretmenlik meslek kanunda değişikliğe gidileceğinin ve şartların daha da kolaylaştıılacağının sinyalini verdi.

Bakan Tekin'in açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla, üzman öğretmenlik için geçerli olan 10 yıllık süre şartının düşürülmesi ve 20 yılını dolduran öğretmenlere başöğretmenlik ünvanını verilmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı

Sizler de bakanlığın yeni kanun taslağı hazırladığı bu süreçte haberin yorum kısmına görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yazarak sesinize bakanlığa duyabilirsiniz