Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK Kapsamında uygulanan öğretmenlik kariyer Basamaklar sistemi ile birlikte getirilen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik koşullarında değişikliğe gidiyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde alan değişikliği ile ilgili açıklama yapmış ve değişikliği tasvip etmediğini ancak öğretmenlerin taleplerine de kulak tıkamayacağını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından genellikle aralık ayında yapılan alan değişikliği duyurusu bakanlık tarafından dün yapıldı. Bu duyurunun ardından gözler uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik uygulamasına çevrildi.daha önce defalarca yaptığı açıklamada öğretmenlik meslek kanununda değişikliğe gidileceğini, Anayasa Mahkemesi kararının beklendigini açıklayan Bakan Yusuf Tekin'in talimatıyla Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti ve uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili değişiklikler hazırlanmaya başladı.

Bakanlığın yapacağı değişiklik de şu şu hususların yer alması bekleniyor:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan memur maaş zammı ve emeklilerin gelirinin artırılmasına açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan memur maaş zammı ve emeklilerin gelirinin artırılmasına açıklama
  • uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavını kaldırılması.
  • uzman öğretmenlikten başöğretmenliği geçmek için gerekli sürenin düşürülmesi
  • 20 yılını dolduran tüm uzman öğretmenlere başöğretmenlik ünvanını verilmesi.
  • Ücretli öğretmenlik te geçen sürelerin öğretmenlik kariyer basamakları için geçerli sayılması.

Öğretmenler ise tüm bunlara ek olarak uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatları kök maaşa yansılarak emekli aylıklar da artırımın sağlanması.

Sizler de uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik değişikliği ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak bakanliga sesinizi duyurabilirsiniz.