CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, uzman ve başöğretmenlik sınavları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada parti görüşünü şöyle dile getirdi.
"Öğretmenlik, zaten uzmanlık mesleği. İktidara geldiğimizde 'uzman ve başöğretmenlik' gibi ayrıştıran, rütbelendiren uygulamaları kaldıracağız." dedi.

MEB:Ücretsiz yemek uygulaması başlıyor MEB:Ücretsiz yemek uygulaması başlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı  Karabıyık, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında eğitim sistemini değerlendirerek kendi çözümlerine ilişkin detayları açıkladı. Okullarda temizlik ve güvenlik personeli eksikliğinin devam ettiğini belirten ve bu konuda Türkiye İş Kurumu üzerinden süreli görevlendirmelerin ihtiyacı karşılamadığını savunan Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık, kadrolu yardımcı hizmetli atamasının yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

İktidara geldiklerinde köy okullarını açacaklarını ve okul öncesi eğitimi zorunlu kılacaklarına vurgu yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık, 
"Köylerde yeniden eğitim öğretim başlayacak. Öğrenciler, bir taraftan bir tarafa taşınmayacak. Köylerdeki göçün de önüne geçmek önemli." diye konuştu.

Öğretmen atamaları konusuna da değinen Lale Karabıyık, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeteri kadar öğretmen ataması yapılmamıştır. Şu an en az 100 bin öğretmen ihtiyacı vardır ve bu atama yapılmadığı takdirde büyük sorunlar oluşacak, öğrenciler öğretmensiz kalacaktır. Ayrıca sözleşmeli ücretli öğretmen açığının ücretli öğretmenlik sistemiyle karşılanmaya çalışılması, eğitim sisteminin büyük ayıbıdır ve bu sisteme derhal son verilmelidir. İktidarımızda 'ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik' gibi sorunları çözeceğiz."

Uzman ve başöğretmenlik sınavlarını eleştiren Lale Karabıyık, "Öğretmenleri bölen, ayrıştıran düzenlemelere karşıyız. Şimdi yeni eğitim öğretim yılına hazırlanması gereken öğretmenler, sınavlara hazırlık yapmaya başladılar. Öğretmenlik, zaten uzmanlık mesleği. İktidara geldiğimizde 'uzman ve başöğretmenlik' gibi ayrıştıran, rütbelendiren uygulamaları kaldıracağız." ifadelerini kullandı