Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Önerisi

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik konularında bir açıklama yayınlayan Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreteri Muhammet Ali Gezici, görüş ve önerilerini paylaştı.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Önerisi
02 Ağustos 2019 - 12:27

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreteri Muhammet Ali Gezici, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik konularının yeniden düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. En son bir defalık olmak üzere 2005 yılında yapılan ve ondan sonra bir daha yapılmayan uzman ve başöğretmenlik sınavının öğretmenler arasında adaletsiz bir durum oluşmasına sebebiyet verdiğine dikkat çeken Gezici, özünde ve yasal zeminde bir kariyer ve uzmanlık gerektiren öğretmenlik mesleğinin yapısına uygun düşecek şekilde her öğretmenin uzmanlığının sağlanarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Gezici'den Görüş ve Öneriler

Bu konuda çalışılan sürenin ölçüt olarak kabul edilebileceğini öneren Gezici, lisansüstü bir eğitimi başarıyla tamamlanmış öğretmenler için tezli-tezsiz yüksek lisans yapanlara sırasıyla 2 ve 4 yıl önce olmak koşuluyla lisans mezunlarına ise 10. yılda uzmanlık kadrosunun verilmesi, doktorasını yapmış bir öğretmenin uzmanlığının ise bekletilmemeli ve verilmesi gerektiğini kaydetti.

Uzman öğretmenlerden 20. yılını tamamlayanların, uzman öğretmen iken doktora yapanların ise aynı yıl başöğretmen olarak atanabileceğini belirten Gezici, yüksek lisans yapanların başöğretmenliğinin tez durumuna göre 2 veya 4 yıl önceye çekilmesi gerektiğini ifade etti. Son olarak Gezici, başöğretmenlerden adaylar başta olmak üzere tüm öğretmenlere danışmanlık yapmasının beklenmesi, ders yüklerinin azaltılması ve ücretlerin tatmin edici olması gerektiğini dile getirdi.

Bu haber 721 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort