Milli Eğitim bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Öğremtenlik Meslek Kanunu ile birlikte uzman öğretmenlerin ve başöğremtenlerin tazminat oranları değişti. Ocak 2023 itibariyle yürürlüğe girecek olan tazminatların ne zaman ödeneceği merak ediliyo.

Uzman öğretmen olmaya hak kazanan 516.974 öğretmen 2023 Ocak ayında uzman öğretmenlik kariyerine kavuşacak. Yeni yılda uzman öğretmen olacak öğretmenler artık maaşlarını uzman öğretmen maaşı olarak alacak ve tazminatları maaşa eklenecek.

2023 Uzman öğretmen maaşı ne kadar olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 10 yıl görev yapmış bir öğretmen 11819 TL maaş alırken, bu öğretmen uzman öğretmen unvanını aldıktan sonra 13161 TL maaş alacak.

10 bin ücretli öğretmene kadroya başvuru şartları açıklaması 10 bin ücretli öğretmene kadroya başvuru şartları açıklaması

Uzman öğretmenler tazminatlı maaş farkını ne zaman alacak?

Milli eğitim bakanlığının uzman öğretmenlere ödediği tazminat ÖMK kapsamında güncellenerek artırıldı. Buna göre; Sınav kazanan ve muaf olarak uzman öğretmen olmaya hak kazanan uzman öğretmenler, tazminatlı maaşlarını 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle almaya hak kazanacaklar. Ödemeler 15 Ocak 2023 maaşı ile birlikte yapılacak