Öğretmenlerin ek ders ücretini hesaba yatıran il ve ilçeler Öğretmenlerin ek ders ücretini hesaba yatıran il ve ilçeler

Uzman öğretmenlik tazminatının zamla birlikte kaç TL olacağı belirginleşmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından uygulamaya konulan öğretmenlik kariyer basamakları kapsamında uzman öğretmen olanlara devlet tarafından bu kariyerleri karşılığında tazminat ödeniyor. Bu tazminat miktarı 2023 Temmuz zammı sonrasında 2 bin 904 ve 2 bin 420 TL olarak uygulanıyor. Ancak yapılacak olan 2024 Ocak zammıyla birlikte aşağıda yer alan rakama ulaşması bekleniyor. Peki bu nasıl olacak? İşte detaylar:

Uzman Öğretmen Tazminatı Ne Kadar Zamlanacak

Uzman öğretmenler ve başöğretmenler bu kariyerleri karşılığınde tazminat alıyor. Bu ödeme uzman öğretmenlik kariyeri ile birlikte başlıyor. Temmuz maaş zammında uygulanan seyyanen zam nedeni ile tazminatlar sadece %17 civarında artış göstermiş ve 1.ve 2. derece uzman öğretmenlere ödenen uzman öğretmenlik tazminatı 2 bin 904 TL'ye, diğer derece ve kademelerde bulunan uzman öğretmenlere ödenen tazminat ise 2 bin 420 TL'ye çıkarılmıştı.

2024 Yılı Ocak ayı ile birlikte memur maaşlarına zam ve buna ek olarak kazanılmış hak olan enflasyon farkı uygulaması başlayacak. Bu zamların yaklaşık %50 civarında olması bekleniyor. Yapılacak olan bu zamlar ek ders ücretlerine ve uzman öğretmenlik tazminatlarına da yansıyacak. Bu zamlarla birlikte uzman öğüretmenlik tazminatının 4.300 TL seviyelerine yükselmesi bekleniyor.

2024 yılı Ocak ayında memur maaşlarına gelecek olan zammın yansıması ile birlikte 1. ve 2. derecedeki öğretmenlere ödenecek uzman öğretmenlik tazminatı 4 bin 300 TL olacak, diğer derecelerde ki öğretmenlere ödenecek uzmanlık tazminatı ise 3 bin 600 civarında olacak..