Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 yılında öğretmenlerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik maaşlarını yeni tazminat oranları ile birlikte hesaplayarak ödeyecek. Mevcut uzman öğretmenlik tazminat miktarları 2023 yılıunda artırılacak.

Milli Eğitim bakanlığı MEB’in uzman ve başöğretmenlik sınav sonuçlarını açıklamasıyla birlikte toplam 516 bin öğretmen, uzman öğretmen olma hakkı kazandı. Öğretmen Kariyer Basamakları sınavlarına katılan ve başarılı olan öğretmenler bir derece atlayarak maaşlarına ek olarak ödeme alacak. Peki Uzman öğretmenlik tazminatıyla oluşacak maaş farkı ne zaman yatar, tarih açıklandı mı? İşte, konuyla ilgili son yaşanan gelişmeler…

Bakan Özer'den öğretmenlere yeni başarı belgesi açıklaması Bakan Özer'den öğretmenlere yeni başarı belgesi açıklaması

UZMAN ÖĞRETMEN MAAŞ FARKI NE ZAMAN YATACAK?

Yeni düzenleme ile birlikte 2023 yılından geçerli olmak üzere artırılan uzman öğretmen maaş farkı hesaplaması yapılırken en yüksek Devlet memuru aylığı 152. madde de yer alan oran uygulanmaktadır. Yüzde 20 gelir vergisi uygulanırsa uzman öğretmen tazminatı 507,07 TL olarak uygulanmaktadır.

MEB bünyesinde görevli olan ve meslekte 10 yılını doldurmuş ve uzman öğretmenlik sınavına katılarak başarılı olmuş öğretmenler derece atlayacak. Bu durumda 10 yıl görev yapmış olan bir öğretmen 11.819 TL maaş alırken; uzman öğretmen unvanına sahip olan öğretmenler ise 13.161 TL maaş almaya başlayacak.
Uzman öğretmenlik maaş farkı ödeme tarihlerine ilişkin bir açıklama bulunmuyor.

UZMAN ÖĞRETMEN SERTİFİKALARI ÖĞRETMENLERE NE ZAMAN VERİLECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı sınav sonuçları, 24 Kasım'da beklenen tarihten önce açıklandı. Bu değişiklik doğrultusunda, sürece ilişkin takvimde MEB tarafından güncelleme yapıldı. Buna göre, sınav sonuçlarına itirazlar 1 Aralık’a itirazlara ilişkin değerlendirmeler 15 Aralık tarihine kadar yapılacak.Kesin sonuçların 16 Aralık’ta açıklanmasının ardından sertifikalar 20 Aralık’ta düzenlenecek.