1 milyondan fazla öğretmen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerinde uygulanan koşulların değiştirilmesini bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı da öğretmenlerin bu beklentileri doğrultusunda öğretmenlik kariyer basamaklarına uygulanan şartları hafifletme ile ilgili çalışmalar yürütüyor. 
Bakanlığın bu kapsamda yapacağı en önemli değişikliklerden biri uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik sınavının kaldırılması olacak. AYM tarafındanÖğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı modellerin iptal edilmesi yönünde verilen karar sonrasında milli eğitim bakanlığı yeni kanun teklifi için hazırlıklara başladı. Bakanlık bu kapsamda uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik de uygulanan sınavın kaldırılması, ücretli öğretmenlik de geçen sürelerin kariyer basamaklarında geçerli olması, uzman öğretmen ve başöğretmen olabilmek için kanunda yer alan on yıl görev yapmış olma şartlarının da kısaltılması ya da bu maddelerde yeni bir uygulamanın devreye sokulması, öğretmenlerin talepleri doğrultusunda kanunda ve yönetmelikte yeni düzenlemelerin yapılması gibi hususlar yer alıyor.

MEB’den ders süreleri 30 dakikaya düşürülebilir resmi yazısı MEB’den ders süreleri 30 dakikaya düşürülebilir resmi yazısı

Öğretmenlerin ise en önemli talepleri arasında uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik sınavının kaldırılması yer alırken bazı sendikalar öğretmenlik kariyerlerinin tamamen kaldırılmasını talep ediyor.

Bununla birlikte öğretmenler sürenin beş yıla indirilmesi, uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik tazminatlarını maaşlara yansıtılması gibi  taleplerini de bakanla iletmeye devam ediyor.