2023 BİLSEM Öğretmen seçme atama kontenjan kılavuzu 2023 BİLSEM Öğretmen seçme atama kontenjan kılavuzu
Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getiren ve öğretmenlerin ‘uzman öğretmen’ olabilmeleri için yeniden sınava tabi tutulmalarının gerekçelerinin açıklanması isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Gürer, önergesinde, “Öğretmenlerin uzman öğretmen olabilmek için yeniden sınava tabi tutulmalarına neden ihtiyaç duyulmuştur? Mevcut sistemde görev alan uzman öğretmen sayısı ne kadardır? Kaç adet uzman öğretmen kadrosu bulunmaktadır? Uzman öğretmen kadroları toplam kadroya oranlandığında norm kadronun ne kadarı için planlanmıştır?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun

2022-2023 EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ BELLİ OLDU TIKLAYINIZ

“Öğretmenlik Kariyer Basamakları” başlıklı fıkrasına atıfta bulunarak, “Aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunanlardan; Mesleki gelişime yönelik 180 saatten az olmamak üzere düzenlenen Uzman Öğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olan, Mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan, Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan, öğretmenler uzman öğretmen unvanı için yapılan yazılı sınava başvuruda bulunabilir” ifadesini kullandı.