Milli Eğitim Bakanlığı MEB, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Yeni ÖMK'nın bu hafta içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye gelmesi bekleniyor. Yeni meslek kanununda uzman öğretmenlik şartları ile ilgili önemli değişiklikler yer alıyor. İşte detaylar:

Öğretmenlik Meslek Kanunu, mevcut kanundan çok daha kapsamlı olacak. Kanunda öğretmenlerle ilgili çok sayıda madde bulunacak. Öğretmenlerin atanmasından kariyer basamaklarına hatta öğretmene şiddete kadar önemli konular yeni kanunda yer alacak.

MEB'den Telafi Sınavı Müjdesi Geliyor MEB'den Telafi Sınavı Müjdesi Geliyor

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alacak önemli maddelerden biri de uzman öğretmenlik şartları olacak. Şimdiye kadar 7-14 yıl olacağı yönünde çeşitli tahminler yürütülen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik süresi yeni ÖMK'da değişmeyecek ve 10 Yıl öğretmenlik yapanlar uzman öğretmenlik için başvuru yapabilecek, 10 yıl uzman öğretmenlik yapanlar ise başöğretmenlik yapmak için başvuru yapabilecekler.

Uzman öğretmenlik ile ilgili önemli bir değişiklik de sınav konusunda olacak. Uzman öğretmenlik sınavı kalkacak, sınav yerine öğretmen akademisi eğitimi gelecek. Akademi eğitimini başarıyla tamamlayanlar uzman öğretmen olarak görevlendirilecekler.