KPSS önlisans lisans ortaöğretim DHBT Sınav tarihleri başvuru takvimi açıklandı KPSS önlisans lisans ortaöğretim DHBT Sınav tarihleri başvuru takvimi açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı MEB öğretmenlik kariyer basamaklarını yeniden düzenleyerek, Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK kapsamında uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin tazminatını artırdı.

Yeni uygulama geçtiğimiz yıl yapılan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarının açıklanmasının ardından uygulamaya konuldu.
Uzman öğretmenler ve başöğretmenler sertifikalarını almalarının ardından 2023 Ocak maaşı ile birlikte kariyerlerini ait tazminatlarını da almaya başladılar. Bu yılda on binlerce öğretmen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavına girerek ya da lisansüstü eğitim yaparak uzman öğretmen ve başöğretmen olmaya hak kazandı. Dolayısıyla bu öğretmenler de Ilk kez kariyerlerine göre ek tazminat ödemesi alacak. 
 

Uxman Öğretmen Başöğretmen sertifika tarihi belli oldu

Milli eğitim bakanlığı uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav sonuçlarına 24 Kasım 2023 Öğretmenler Günü'nde açıkladı. Sınavların açıklanmasının ardından uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sertifikasını ne zaman düzenlenecek merak konusuydu. Çünkü öğretmenler bu sertifikayı almaların ardından ek tazminat almaya hak kazanıyorlar. öğretmenlerin 2023 yılı uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sertifikası alacağı tarih
 19 Aralık 2023 olarak belirlendi.

Öğretmenler 19 Aralık 2023 tarihinde sertifikalarını almaların ardından ilk maaş olan 15 Ocak 2024 tarihinde ilk tazminatlarını da almaya hak kazanacaklar ve maaşlarla birlikte bu tazminatlar hesaba yatacak.