Öğretmenlere özel indirim protokolü imzalandı Öğretmenlere özel indirim protokolü imzalandı

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz yıl öğretmenlik kariyerini yeniden düzenledi. MEB, öğretmenlik meslek kanunu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkmasının ardından öğretmenlik kariyer basamaklarını uygulamaya soktu.

Bu uygulamaya göre meslekte 10 yılını dolduran öğretmenler uzman öğretmenlik için başvuru yapabiliyor. Uzman öğretmenlikte 10 yılı dolduran öğretmenler ise başöğretmenlik için başvuru yapabiliyor.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvurusu yapan öğretmenler, bu kariyerlere iki şekilde kavuşabiliyor. Bunlardan birincisi bakanlık tarafından hazırlanan kariyer sınavına girmek ve bu sınavda başarılı olmak. İkinci yöntem ise sınava girmeden gerçekleştiriliyor. Buna göre öğretmenlerin uzman öğretmenlik için yüksek lisans mezunu, başöğretmenlik için ise doktora mezunu olması gerekiyor.

Uzman öğretmenler ve başöğretmenler bu kariyerleri karşılığında devletten tazminat adı altında bir ek ödeme alıyor. Bu ödemeler kök maaşa yansıtılmadığı için emekliliğe de yansımıyor. Öğretmenler kariyerlerine bakılmaksızın emekli olduklarında aynı emekli ücretini alıyorlar.

2006 yılında yapılan kariyer sınavının ardından hiç sınav yapılmaması nedeniyle çok sayıda öğretmen geçtiğimiz yıl yapılan kariyer sınavı sonrasında uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerini kavuştu. Bu durum meslekte 20 yılını tamamlayan öğretmenler için bir mağduriyet oluşturdu. Çünkü bu öğretmenler bu şartlar altında emekli olana kadar başöğretmenlik sınavına giremeyecekler. Uzman öğretmenlikden sonra on yıl bekleyen öğretmenler en az 30 yıllık öğretmen olacaklar ki bu öğretmenlerin önemli bir kısmı meslek hayatında 25-30 yılın üzerinde görev yapmış olan kişilerden oluşuyor.

Bu nedenle 20 yılını dolduran öğretmenler milli eğitim Bakanlığının duruma el atmasını ve yeni bir mağduriyet yaşanmaması için baş öğretmenlik kariyerinin bakanlık tarafından kendilerine verilmesini bekliyor. Öğretmenlerin genel beklentisi ise bu Müjde'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bizzat Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından verilmesi.

Sizler de bu konuyla ilgili görüşünüzü haberin yorum kısmına yazarak sesinize bakanla duyurabilirsiniz.