Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik kariyer basamakları Milli Eğitim Bakanlığında tanımlandı. Buna göre 10 yıl görev yapmış öğretmenler uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmenlik yapmış kişilere ise Başöğretmenlik veriliyor.

Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik maddi ve özlük haklarıyla birlikte geldi.

Eğitim Bir Sen: Şantajcı Milli Eğitim Müdürü İstemiyoruz Eğitim Bir Sen: Şantajcı Milli Eğitim Müdürü İstemiyoruz

Lakin bunun için bir eğitimden geçmek gerekiyor. Eğitimleri tamamladıktan sonra ise yapılacak sınavdan 70 ve üzeri puan alanlar bu hakka kavuşuyor. Yüksek lisans yapanlar uzman öğretmenlik sınavından, Doktora yapanlar ise Başöğretmenlik sınavından muaf tutuluyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer geçtğimiz aylarda Öğretmenlik Meslek Kanununun bir başlangıç olduğu, bu hususta iyileştirmeler yapılacağını söylemişti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer kullandığı ifadede: 
10 yıl öğretmenlik görevini inşa edenler Uzman öğretmen,10 yıl uzman öğretmenliik görevinde bulunanlar ise Başöğretmen unvanı kazanıyorlar. Bununla beraber mali ve özlük haklar da beraberinde geliyor fakat bunun için eğitimleri tamamlamak ve yapılacak sınavda 70 ve üzeri puan almak gerekmektedir. Yüksek Lisans yapanlar uzman öğretmen, Doktora yapanlar ise Başöğretmenlik sınavlarından muaf tutuluyorlar.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz aylarda Öğretmenlik Meslek Kanununda (ÖMK) iyileştirmeler yapılacağının altını çizerek uzman öğretmenliğin yüksek lisans yapanlar için 5 yıla düşürüleceğini ifade eden beyanlarda bulunmuştu. 

"Bir tanesi kıdemli öğretmenlerimizle ilgili. Yıl tam netleşmedi, 20 veya 25-30, tam net değil, yıla sahip olan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olduktan sonra 10 yıl daha başöğretmen olarak beklemesinler diye o şartı kaldıracağız. İkincisi eğer eğitim alanında veya atandığı alanda tezli yüksek lisans yapmışsa 10 yıl beklenen uzman öğretmenlikteki bekleme şartını 5 yıla düşüreceğiz. Eğer eğitim alanında, yine atandığı alanda doktora yapmışsa doğrudan başöğretmenliğe başvurma hakkı getireceğiz. Sahaya sürekli kulak veriyoruz, sürekli birlikte karar vererek süreçleri iyileştirmeye çalışıyoruz ama kimse gölge etmesin, başka ihsan istemiyoruz. Biz okul yöneticilerimizle öğretmenlerimizle bu eğitim sisteminin her türlü problemini çözeriz ve çözüldüğünü de bakın gösterdik. 1 yıl gibi kısa sürede koymuş olduğumuz hedeflerin her birini adım adım gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da gerçekleştireceğiz inşallah çünkü bu ülkenin problemlerini çözme sevdamız var bizim. Biz para için çalışmıyoruz, insanların yaşantısına güzellik katmak için çalışıyoruz."

UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİKTE SÜRE AZALTILIR MI

Seçim öncesi böyle bir hamle gelir mi göreceğiz. Milli Eğitim Bakanlığında daha önce çokça tartışmalara sebep olan Öğretmenlik Meslek Kanununda iyileştirmeler yapılacak mı? Yeni başlayan öğretmenlerimiz ile Başöğretmenler arasındaki maaş farkı da ayrıca tartışmalara sebep oluyor. Böyle bir uygulamaya gidilirse bir nebze de olsa bu fark kapanacaktır.
Bakan Mahmut Özer'in açıklamalarına bakıldığında sürenin düşürülmesi büyük olasılık olarak görülüyor.