ANKARA - Başkentte sağanak etkili oldu ANKARA - Başkentte sağanak etkili oldu

AMMAN (AA) - Ürdün, Filistin'in Birleşmiş Milletlere (BM) tam üyeliğinin uluslararası alanda tanınması için kampanya başlattı.

Ürdün Temsilciler Meclisinden yapılan yazılı açıklamada, "'Filistin İçin' kampanyasına öncülük etmemiz için Filistinli kardeşlerimizin çağrısına karşılık veriyor; Filistin'in BM'ye tam üyeliğinin uluslararası alanda tanınması taleplerini destekliyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, kampanya kapsamında Filistin'in BM'ye tam üyelik hedefiyle ilgili çaba sarf etmeleri için dünya genelindeki parlamentolar, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iletişime geçileceği aktarıldı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Üyesi ve kampanyanın başkanı Ahmed et-Temimi de Kral 2. Abdullah öncülüğünde Ürdün'ün Filistin davasını destekleme konusundaki kararlı tutumunu takdir ettiklerini söyledi.

- Filistin'in BM'deki statüsü

BM üyesi olmayan Filistin'in, 193 üyeli kuruluşta "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü bulunuyor. BM Genel Kurulu 2012'de Filistin'in "gözlemci kuruluş" olan statüsünü "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne yükseltmişti.

Filistin'in BM'ye tam üye olabilmesi için önce BM Güvenlik Konseyinin onayı gerekiyor, daha sonra ise BM Genel Kurulunda oylamaya gidiliyor.

Filistin 2011'de de BM'ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak bu müracaat BM Güvenlik Konseyinde gereken desteği alamamıştı.