Ürdün Kralı 2. Abdullah, ülkesini ziyaret eden Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ile ikili ilişkileri görüştü.

Memur maaşlarına yüzde 25 ek zam mı geliyor Memur maaşlarına yüzde 25 ek zam mı geliyor

Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kral 2. Abdullah, başkent Amman'da Alimi ile bir araya geldi.

İkili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konulara dair gelişmelerin ele alındığı 2.Abdullah-Alimi görüşmesinde, çeşitli konulardaki gelişmelere yönelik Ürdün ile Yemen arasındaki istişare ve koordinasyonu sürdürme noktasında mutabık kalındı.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, ülkesinin Yemen'de siyasi çözüme desteğini ifade etti ve toprak bütünlüğü ile istikrarı garantileyen siyasi çözümün kaçınılmazlığının altını çizdi.

Yemen'de hükümet ile İran destekli Husiler arasında ateşkesi sağlama çabalarına da değinen Kral 2. Abdullah, ateşkesin yenilenmesi için sürdürülen çabaları desteklediklerini belirtti.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi de Ürdün'ün ülkesinin istikrarı için verdiği desteği takdir ettiğini söyledi.

- Yemen'deki iç savaş

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan'da Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı.

Yemen hükümeti ile Husiler arasında 6 ay devam eden ateşkes 2 Ekim'de sona ermişti.

Ülkede yıllardır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ise korkunç boyutlara ulaştı.