Ünlü dondurmacıya bombalı saldırı! Onlarca ölü ve yaralı

Irak'ın başkentinde iftar sonrası büyük bir kalabalığın toplandığı ünlü dondurmacının önünde patlama oldu. Terör örgütü IŞİD'in üstlendiği saldırıda en az 13 can kaybı var, yaralanan 70 kişiden bir çocuğunun durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

30 Mayıs 2017 - 11:16 - Güncelleme: 30 Mayıs 2017 - 11:56

İlk patlamadan saatler sonra Bağdat'ta ikinci bir saldırı oldu, infilak ettirilen bomba yüklü araç en az 7 masum insanın ölümüne neden oldu.
Terör örgütü IŞİD, Irak'ın başkenti Bağdat'ta birkaç saat arayla katliam yaptı. İlk saldırı, kentin en meşhur dondurmacılarından birinin önünde bomba yüklü araç infilak ettirilerek düzenlendi. Saldırı, Ramazan ayında iftar sonrası büyük bir kalabalığın dükkanın önünde toplandığı sırada gerçekleşti.

En az 13 can kaybının olduğu patlamada yaralanan 70 kişiden bir çocuğunun durumu ağır. Can kaybının artmasından korkuluyor.

Saldırı Şiilerin yoğun yaşadığı Karrada semtinde düzenlendi. Patlama sonrası sosyal medyaya dükkanın bulunduğu sokaktan feci görüntüler yansıdı: Yerde yatan yaralılar, çığlık atan insanlar ve başında bir kurdeleyle ne yapacağını bilemeden dolaşan genç bir kız.Gün ağarınca çekilen ilk fotoğraflarda ise dondurmacı ve yanındaki dükkanların enkaza döndüğü görülüyor.

Birkaç saat sonra ikinci saldırı

Reuters haber ajansı, ilk saldırıdan saatler sonra bu kez Kerh semtinde ikinci bir bomba yüklü aracın patlatıldığını bildiriyor. Saldırıda can kaybı 14 olarak açıklandı ancak daha sonra yediye düşürüldü. Hastanelere taşınan yaralılar 50'yi aşkın.

Terör örgütü IŞİD, kendi haber ajansından yayınladığı açıklamayla iki saldırıyı da üstlendi.

Kanlı örgüt IŞİD, daha önce Bağdat'ta düzenlediği saldırılarda yüzlerce sivilin yaşamını yitirmesine yol açmıştı. Bunlardan en fecisi, geçen yıl Temmuz ayında Ramazan ayı içerisinde gerçekleşen saldırıydı. Yine Karrada semtinde kalabalık bir çarşıda patlatılan bomba yüklü kamyon, yaklaşık 300 insanın ölmesine neden olmuştu. Patlama, 2003'te Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana en ölümcül saldırı olarak kayıtlara geçmişti.

Sosyal medyada IŞİD'e darbe

Sosyal medya devi Twitter, terör örgütü ve destekçilerinin kullandığı hesapları kapatıyor. 2017'nin ilk beş ayında kapatılan hesap sayısı 376 bin.

Geçen yıl sonu itibariyle Twitter'daki her 850 hesaptan biri terör örgütü tarafından kullanılıyordu.

Son üç yılda devre dışı kalan hesaplar ise 636 bini buluyor.

Propaganda için sosyal medyayı etkin şekilde kullanan örgüt, Twitter'ın kararıyla ağır bir darbe aldı. Kanlı örgüt, gerçekleştirdiği saldırılardan sonra öldürülen insanların görüntülerini anında Twitter'a yüklemesiyle biliniyor.

Bir dönem kendine ait bir sosyal medya uygulaması bile geliştiren IŞİD, internet aracılığıyla dünyanın her yerinden sempatizanlarına ulaştı. Yüzlerce sempatizan, Suriye ile Irak'a gidip örgüte katıldı.

Twitter'da ise Musul'un işgalinden sonra IŞİD hesaplarında patlama yaşandı, 'Biz geliyoruz, Bağdat' tweetleri o kadar fazlaydı ki Irak'ın başkentinde yaşayanlar korku dolu günler geçirdi.


5 kıta, 30'u aşkın ülke

IŞİD, son bir haftada İngiltere Manchester, Filipinler Mindanao ve Endonezya Cakarta'da saldırı düzenledi. Bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 150'yi aşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

Elinde tuttuğu en büyük kent Musul'u kaybetmesine günler kalan IŞİD, önümüzdeki günlerde sadece Rakka'ya sıkışacak. Örgütün batıdaki en büyük merkezi El Bab ise, Fırat Kalkanı Harekâtı'yla 23 Şubat tarihinde geri alındı.

IŞİD, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. 2014'ten bu yana Irak'ta kaybettiği alan ise yüzde 75'in üstünde. Kanlı örgüt, Irak Felluce ve Libya Sirte gibi çok önemli kalelerini yitirdi.

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'da adım adım yenilgiye sürüklenen terör örgütü, son çırpınışlarını sergiliyor.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adalet Ve Milli Eğitim Çıkmazlarımız.
Adalet Ve Milli Eğitim Çıkmazlarımız.
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...