Üniversiteye giriş sisteminde bazı konular tartışma yarattı

Üniversiteye giriş sisteminin değişmesi ve yeni sistemin açıklanması üzerine öğrencilerin aklına birçok soru takıldı.

14 Ekim 2017 - 00:29 - Güncelleme: 14 Ekim 2017 - 00:33

YÖK Başkanı Yekta Saraç dün itibariyle yeni sistemi açıkladı. Açıklama sonrasında, özellikle öğretmenlerden derslerinin değersizleştiği yönünde tepkiler geldi.
Eleştiriler genel olarak 4 başlıkta toplanıyor. İşte o eleştiriler

1- Neden iki önemli ve hayati sınav, aynı güne sıkıştırıldı?
Türkçe ve Matematikten oluşan Temel Yeterlik Testi ile Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimlerinden oluşan ikinci oturum, birisi sabah diğer öğleden sonra olmak üzere Cumartesi günü yapılmaktadır.Pazar günü ise sadece yabancı dil sınavı var.TYT ile ikinci oturum sınavlarının farklı günlerde yapılmasının daha uygun olacağı belirtilmektedir.

2- Soru sayısının azaltılmış olmasının bir çok dersin değerini azalttığı görüşü hakimdir.
Fen bilimleri testindeki soru sayısı 40'a düşürüldüğü için biyoloji, fizik ve kimya gibi derslerden gelecek soru sayısı azalacaktır. Keza Sosyal Bilimler testindeki soru sayısının 40'a düşürülmesine de Tarih, felsefe gibi branş öğretmenleri derslerinin değersizleştiği gerekçesiyle tepki gösteriyor.

3- Öğrenci barajı geçip geçmediğini bilmeden 2. sınava girecek
En çok bilinmeyenli konulardan birisi budur. Öğrenci 150 ve 180 YTY puanlarını alıp almadığını bilmeden ikinci sınava girecek. YÖK'ün açıklamasında bu konuya hiç değinilmemiştir.

4- İki kez matematik çözülecek
Hem sabahki hem de öğleden sonraki oturumda matematik çözülecektir. Matematiğin sadece matematik olmadığı hep söylenir. Matematik, bilgiyi anlama ve bu bilgiler arasındaki ilişkiyi oluşturma, problem çözme sürecini içermesi nedeniyle hayatın merkezinde konumlanmaktadır. Ancak YÖK'ün açıklamasında, kamuoyunu tatmin etmek adına bu konuya hiç eğinilmemiştir. Daha önce meslek lisesi öğrencilerinin bir kısmı Türkçe-Tarih-Coğrafya ile barajı geçebiliyorken yeni sistemde meslek liselerinin lisansa yerleşme şansı iyice azalacak gibi görünüyor.

Memurlar.Net

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Memduh uçar
    2 ay önce
    Şaibelerle anılan OBP yerini koruyor.OBP ile elde edilen 30 puana varan fark özel okul ve hormonlulara yarıyor.Bir eğitimci OBP nin objektif koşullarda oluştuğunu söyleyebilirmi?Biride çıkip objektif ölçüler ile yapılan bir sınavla ortaya başarı sırasını değiştiren bir eklemenin (OBP)hukuki olduğunu söyleyebilir mi lütfen?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti