Üniversiterde yönetmelik değişiklik mi yaptı ?

Üniversitelerde yönetmelik değişiklik yaptı. Bundan sonra herkes kendi üniversitesinde mi yükseklisans başvurusu yapacak ? İşte detaylar..

27 Temmuz 2017 - 13:50

Necmettin Erbakan Üniversitesine bağlı Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sağlık Bilimler Enstitüsüne 2017-2018 akademik yılı güz döneminde Yüksek Lisans ve Doktora öğrenci alımı için verilen ilanlara başvuracak adaylarda mevzuata aykırı bir şart koşuldu.
Söz konusu Enstitüler "BİR BAŞKA ÜNİVERSİTEDE ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ KADROSUNDA OLANLAR BAŞVURU YAPAMAZLAR." şartını hiçbir yasal dayanak olmamasına rağmen önemli hatırlatma olarak ilanlarına koydular.

Bilindiği üzere, üniversitelerin yüksek lisans ve doktora öğrenci alımlarına ilişkin genel şartlar, Yükseköğretim Kurulu tarafından 20 Nisan 2016 tarihli ve 29690 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği"nde düzenlenmiştir.

Mezkur yönetmelikte bir üniversitede araştırma görevlisi kadrosunda olanların başka bir üniversitenin yüksek lisans veya doktora öğrenci ilanına başvurmasına engelleyici bir düzenleme bulunmamaktadır. Zaten Anayasamız gereği kimse eğitim ve öğrenim hakkında yoksun bırakılamaz. Dolayısıyla bir üniversitede araştırma görevlisi olmak başka bir üniversitenin ilanına başvurmaya engel değildir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi bu şartı koyarak başvuranlara doğrudan şu mesajı mı vermek istemiştir ?

"Biz kendi kadromuzdaki araştırma görevlileri alacağız. Hiç boş yere başvurma."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme