Üniversitemizde Yabani Hayvanların Rehabilitasyonu Konuşuldu

Üniversitemiz Veteriner Fakültesinde faaliyet gösteren Uluslararası Veterinerlik Öğrencileri Birliği (İVSA) Aydın Topluluğunun düzenlediği “Yabani Hayvanların İlk Yardım, Tedavi ve Rehabilitasyonu” semineri, 14 Aralık 2018 tarihinde gerçekleşti.

Üniversitemizde Yabani Hayvanların Rehabilitasyonu Konuşuldu
17 Aralık 2018 - 15:30

Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa, Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Bekir Hakan Köksal, Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, İVSA Aydın Topluluğu Danışmanı Cemil Şahiner, topluluk üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, İlimizde böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek İVSA Aydın Topluluğuna teşekkür etti. Şahin, meslek olarak yabani hayvanlarla ilgili eksik bilgileri olduğu kanaatine vardıklarını dile getirdi. Sözlerini sürdüren Şahin, “Her ne kadar içinde olarak değerlendirilsek de yabani hayvanların ilk yardım tedavi ve rehabilitasyonu, meslek olarak çok eksik olduğumuz bir konuydu. Maalesef buna benzer organizasyonların çok fazla olmaması yaban hayatının da öne çıkmasının önüne geçmiş oluyor.” diye konuştu. 

 

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Danışmanı Veteriner Hekim Ahmet Emre Kütükçü, yaban hayatı ve kuş türlerinin derslerde yeteri kadar işlenmediğinden yakınarak yaban hayatı deyince ilk akla gelen kesimin veterinerler olduğunu ifade etti. Kütükçü, meslek eğitiminde yaban hayvanlarına yer verilmesi gerektiğine işaret etti.

 

Dünya üzerinde şu anda 9 bin 700 kuş türünün bulunduğunu, keşfedilmemiş türlerle birlikte bu sayının yaklaşık 15 bin civarında olabileceğini söyleyen Kütükçü, kuş türleri hakkında katılımcılara bilgiler verdikten sonra kuşların metabolizması, kas ve iskelet sistemini anlattı.

 

Kuşların bakımı, rahatsızlıkları ve kuş davranışları hakkında da bilgiler veren Kütükçü, her türün kendine göre farklı özellikleri olduğunu anlatarak, her canlının türüne göre yaklaşılıp müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Etkinliğin sonunda Veteriner Hekim Ahmet Emre Kütükçü’ye katkılarından dolayı teşekkür edilerek çiçek verildi.

Bu haber 597 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort