Üniversitelerin Potansiyeli Ortaya Çıkıyor

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Ulusal Akademik Veri Sistemi kurulması için çalışmalara başlanıldığını belirtti. Saraç üniversiteleri potansiyelinin bu sistem ile görüleceğini açıkladı.

Üniversitelerin Potansiyeli Ortaya Çıkıyor
11 Ocak 2020 - 08:22 - Güncelleme: 11 Ocak 2020 - 11:17


  YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Ulusal Akademik Veri Sistemi kurulması için çalışmalara başlanıldığını belirtti. Saraç üniversiteleri potansiyelinin bu sistem ile görüleceğini açıkladı.

 Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerin potansiyelinin görülmesi için çalışmaların başlatıldığını belirtti. Gebze teknik üniversitesinde düzenlenen Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Üniversiteleri Çalıştay’ında konuşan Saraç, üniversitelere gelecek yabancı öğretim üyelerine getirilecek yeni kriterlere de değindi. Bu konuda yapılan açıklamaya göre Türkiye’de görev alacak öğretim üyeleri için doktora ve iş tecrübesine bakılacak. Ayrıca ülkemizde görev alacak öğretim üyeleri uluslar arası listelerde yer alan kurumlarda görev almışsa buna göre maaşları farklılık gösterecek.

Üniversiteler Farklı Olmalı

  YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamada üniversiteler konusunda pek çok başlığa değinildi. Bunlardan birisi üniversitelerin çeşitliliğiydi. YÖK başkanı Saraç, çalışmaların başlaması, yaygınlaşması ve araştırma üniversitelerinin seçilmesi gibi konuların önemine değindi. Bu konularda 2006 yılından sonra kurulan üniversitelerde başlayan pilot çalışmalara da değinen YÖK başkanı, çalışmaları reform niteliğinde bulduğunu söyledi. 2023 yılına sayısı günler kala araştırma ve aday üniversiteler konusunda takip ve destek verileceğini belirten Saraç, bunu 3 ayda bir bilgilendirmeler ile sürdüreceğini de belirtti. Saraç, herkesin farklı ülkelerde gelişmeleri ve bilim dünyasını takip etmekle doğrudan ilişkili olduğunu da belirtti.

Üniversiteler Yetkin Oldukları Alanlarda Yoğunlaşmalı

  Üniversitelerin birbiri ile aynı olmaması gerektiğini vurgulayan Saraç, araştırma üniversitelerinin kendilerinin yetkin oldukları tematik alanları ön plana taşımaları gerektiğini savundu. Saraç üniversitelerin bir bütünden ziyade alanın en iyi olması gerektiğini söyledi. Büyük üniversitelerin çok farklı alanda eğitim verdiğini hatta bu eğitimlerde başarılı olduğunu söyleyen YÖK başkanı Saraç bu durumun dünya çapında araştırma merkezi oluşturmak ve ses getirmek için uygun olmadığını söyledi. Üniversitelerin öncelikli alanlara dikkat çekeceğini belirten Saraç, bu konuda araştırma başlıklarının belirtilmesi gerektiğini söyledi. Bütçe ve zamanın ihtiyaçlara göre optimize edildiğini vurguladı.

Sınırsız Beyin Gücü Bulunmalı

  Araştırma üniversitelerinin toplumda bulunan rollerinden bahseden Saraç, üniversitelerin motive edici yönlerine de vurgu yaptı. Akademik merak üzerine yürütülen yabancı literatürde mavi gökyüzü- serbest çalışma modelinin de ülkemizde desteklenmesi gerektiğini belirten YÖK başkanı Saraç, perspektifin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Daha önceden bu nereden çıktı şeklinde tepki verilen araştırmaların daha sonra önem kazandığını belirten Saraç, uygulamalı bilimler ile ciddi çalışmaların ortaya çıktığını söyledi. Bu araştırmaları tek disiplin ile değil disiplinler arası çalışma ile ortaya çıktını söyleyen YÖK başkanı, yabancı uyruklu öğretim elemanı alımına şartlar getirileceğini söyledi. Yabancı öğretim üyelerinin sadece dil bilmelerinin yeterli olmayacağını savunan Saraç, aynı zamanda öğretebilme yetkinliğinin de iyi düzeyde olması gerektiğini belirtti. Ayrıca yabancı uyruklu öğretim elemanlarından bu konuda tecrübesinin belgelenmesi de istenecek. Doktora yapan ya da QS gibi sıralamalarda yer alan elemanlara yüksek ücret ödenecek.

   

Bu haber 336 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort