ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNZDE BUGÜNÜN KARARLARI, YARININ PİŞMANLIKLARI OLMASIN

Üniversite tercih maratonu tüm hızıyla devam ediyor. Öğrenciler tercih listelerini en doğru şekilde sıralamak için yoğun çaba harcıyor.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNZDE BUGÜNÜN KARARLARI, YARININ PİŞMANLIKLARI OLMASIN
09 Ağustos 2018 - 19:34

 

Üniversite okumak, bir insana çok değer katan ve meslek sahibi yapan çok önemli bir olay. Ancak, bunu gerçekten doğru anlamda değerlendirmesini bilene. Yeter ki, üniversite okuyayım diye tercih yapan adaylar, ya açıkta kalıyor, ya da istemediği bölümü okumak zorunda kalıyor. Ya da üniversiteyi terk ediyor.

Aslında, adayların burada yaşadığı en büyük sıkıntı, belki de hayatlarında ilk defa böyle ciddi bir seçim ile karşı karşıya kalmaları. Lise sonuna kadar birçok öğrenci standart şekilde,  ilk-orta ve lise eğitimine bulundukları yerlerde gidiyorlar. Belki de birçoğuna bu konuda seçme hakkı bile verilmiyor. Direk “şu okula gideceksin” diye talimat veriliyor.  Böyle büyüyen bir insanın, tercih seçme konusunda yetkin ve özgüvenli bir şekilde, tercih yapabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Türkiye’deki eğitim sistemi de, öğrencilerin bu noktadaki karar mekanizmasını kullanamamasının da en büyük sebebidir. Derslerde teorik eğitime ağırlık verip, uygulama anlamında eksik kalırsak, öğrencinin bu bilgiyi günlük hayatta kullanmasını desteklemezsek, ezberci bir eğitimden kurtulamazsak; işte her tercih döneminde olduğu gibi, aklı karışık, kararsız ve yanlış tercihin kurbanı birçok öğrenci görürüz. Ve ne yazık ki, onlara kaybettiği yılları ne kendisi verebilir, ne de biz verebiliriz. Eğer ki, tüm öğrencilerimizin istediği bölümde okumasını istiyorsak, başarılı meslek hayatları olmasını istiyorsak, bunun temelini en başından verebilmeliyiz. Yoksa, temel sağlam olmadıktan sonra, siz eğitim sistemini elli kere de değiştirseniz, kontenjanı dolmayan üniversite ve barajı geçmeyen öğrencilere asla ve asla engel olamazsınız.

Bu tercih sürecindeki tüm adaylarımız, biliyorum ki her biriniz bu zaman gelinceye kadar, yukarıda bir kısmın dile getirebildiğim belli süreçlerden geçtiniz. Doğal olarak, Türkiye şartlarında hepiniz aynı imkanlarda eğitim göremediniz. Birçok sınav ve sistem değişikliği yaşadınız. Ancak, şu noktada, hepiniz aynı tercih haklarınızda seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Geleceğiniz ile ilgili hayatınızdaki en önemli adımı atacaksınız. Lütfen, ama lütfen tüm tercihlerinizi doğru ve bilinçli bir şekilde yapın. Etraftaki bilgi kirliliğinden kurtulmak için, mutlaka uzman öğretmen desteğiyle tercihlerinizi şekillendirin. İmkanınız el verirse, üniversiteleri ziyaret edin.  Ya da düşündüğünüz üniversite ve bölümü telefonla arayın, detaylı bilgi almaya çalışın. Zamanı geri döndürmek gibi bir şansınız olmasa bile, geleceğinizi şekillendirmeniz için bugünkü fırsatın kıymetini biliniz.

Özetle;

İlla bir yere yerleşeceğim diye tercih yapmayın, listenize hangi bölümü koyarsanız koyun, okuyacağınız bölüm için tercih yapın.

Bugün vereceğiniz kararlar, yarınların pişmanlığı olmasın.

Unutmayın, konu geleceğiniz ise,  elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

İstediğiniz bölümü kazanabilmeniz dileğiyle…

Bu haber 585 defa okunmuştur.