Batıl inançlar

Günümüzde hala batıl inançlara inanan bir kesim Türkiye’de olduğu gibi elbette ki her ülkede var. Avrupa’da birçok ülkenin de büyük bir kısmı batıl inançları barındırıyor. Kimisi yüzyıllardan beri süre gelen bu inançlara inanırken kimisi ise bu inançların gereksiz olduğunu düşünüyor. Ama emin olduğumuz bir şey var ki batıl inançlar hayli ilginç olabiliyor. Gelin ülkelerin batıl inançlarına yakından bakalım.

İzlanda

Yabancıların batıl inançlar izlanda

İzlanda halkının yarısından fazlası Huldufolk adını verdikleri Elf halkına inanıyorlar. Bu Elfler tabi ki masallardakinden biraz farklılar. İnsan boyutundalar ancak herkese görünmüyorlar. Elf Şapeli olarak bilinen bir yerde yaşıyorlar. Burası da Alftanes’i Reykjavik’e bağlayan anayolun ortasında bulunuyor. Anayolun yapımı için Elfler’le konuşan bir kadın tarafından bir anlaşmaya varılabileceği söylenmiş. Elf Şapeli Elfler’in de onay vereceği bir yere konursa yol yapımı devam edebilirmiş. Elfler’i herkes sever kim bilir yolumuz İzlanda’ya düşerse belki bizde Elfler’i görebiliriz.

Norveç

Yabancıların batıl inançlar Norveç

Yılbaşı zamanı İsa’nın doğuşu birçok Hristiyan ülkesinde önemli bir güne sahip ve sıkça çocuklara da anlatılıyor. Ancak bu batıl inanç daha çok İskandinav ülkelerinde duyulan bu özel günde çocukların Norveç’te daha çok heyecanlanmasına sebep olan bir batıl inanç hakim. İsa’nın doğduğu gün hayvanların konuşabildiğine inanıyorlar. İsa’nın doğumu sırasında ahırda olan hayvanlar, İsa’nın doğuşunu dillendirmek için konuşma yetisine sahip olmuşlar. Mucizeyi görebilmek için içeriye giren çobanları görünce konuşma yetilerini tekrar kaybetmişler.

Rusya

Batıl inançlar Rusya

Rusya’da insanların birbirine çiçek vermesi oldukça yaygın bir gelenek. Ancak çiçek vermenin de Rusya’da ilginç bir batıl inanca dayandığı belirtiliyor. Rusya’da vereceğiniz çiçek sayısı kesinlikle tek olmalıdır çünkü çift sayı içeren çiçekler sadece cenazelere gidiyor.

Bir diğer batıl inançları daldaki bir kuşu düşürmenin para getireceğine inanılıyor ancak siz böyle şeyler yapmayın tabii.

Bunların dışında bir de sokakta yürürken önünüzden boş kovalarla geçen birini görürseniz para kaybedeceğinize, su dolu kova ile geçen birini görürseniz kısa sürede yüklü miktarda para geleceğine inanılıyor.

Eğer Rusya’da üzerinize, evinize veya arabanızın üzerine kuş pislerse bir yerlerden para bekleyin.

Fransa

Batıl inançlar Fransa

Fransa’da diğer ülkelere göre nispeten daha sempatik olan bir batıl inanç söz konusu. Yolda yürürken bir köpeğin arkasından ilk adımınızı sol ayağınızla atarsanız bunun size mutluluk getireceğine inanılıyor. Eğer sağ ayak ile attıysanız da başınıza bir talihsizlik geleceğine inanılıyor.

Yine Fransız baget ekmeklerinin ne kadar meşhur olduğunu bilirsiniz. Eğer sofrada baget ekmeğinin bir parçasını ters koyarsanız kıtlığa davetiye çıkarmak olarak algılanıyor. Buna göre cellatlar marketlerde para ödemeden tek elle alışveriş yapabilirlermiş. Fırıncılarsa cellatlar için ayırdıkları ekmekleri ters koyarlarmış.

Eğer oğullarınız varsa, ve bir kız çocuğu sahibi olmak istiyorsanız hamile olan eşinizi bir kuş evine götürebilirsiniz. Fransızların batıl inançlarına göre hamileyken bir baykuşla göz göze gelen kadınların kız çocuk sahibi olması garanti.

Fransa’da bir kilisede mum yakmak isterseniz etrafta yanan diğer mumlar yerine bir çakmak veya kibritle yakmalısınız. Bunun sebebi mum yakarken dilediğiniz şeylerin ilk mumu yakan kişiye geçeceğinin düşünülmesi.

Türkiye’de elden ele bıçak, makas vb. verilmediği gibi Fransızlara göre birine bıçak hediye etmek “arkadaşlığı kesmek istemek” anlamına geliyormuş. Eğer arkadaşınıza ünlü bir şeften imzalı bıçak vb. bir hediye vermek istiyorsanız arkadaşınız size temsili bir ödeme olarak bir kaç bozukluk vermeliymiş.

Birçok ülkede şans için duvara asılan at nalları U şeklinde yukarı dönük asılır. Bunun sebebi şansı içinde tuttuğuna inanılması. Fakat Fransa’da at nallarını tam ters şekilde asıyorlar ki nalın içindeki şans üzerinize dökülsün.

Pisliğe basmak pek eğlenceli değil ama eğer Fransa’daysanız ve sol ayağınız köpek pisliğine basarsa kendinizi anında daha şanslı hissetmeye başlayacaksınız. Gelin görün ki eğer sol değil de sağ ayağınızla basarsanız bu kötü şans anlamına geliyor.

Bulgaristan

Batıl inançlar Bulgaristan

Bulgaristan’da batıl inançlar oldukça yaygın ve hala büyük bir kitle batıl inançlara inanıyor. Bulgaristan’da bekar bir kadın masanın kenarına oturmamalı yoksa evlenecek erkek bulamayacağına inanılıyor. Yine bir diğer inanış ise Bulgarlar alkolsüz içkileri tokuşturmazlar çünkü bunu yapanın çirkin çocukları olacağına inanıyorlar.

in

Batıl inançlar in

in’de yemek yerken uzun bir erişteye denk gelirseniz sakın ısırmayın çünkü onun uzun ömür ve refahı simgelediğine inanılıyor.

Yine in’de çocuk doğmadan çocuk eşyalarının alınmasının uğursuzluk getirdiğine inanılıyor.

in’de sekiz rakamının uğurlu geldiğine inanılıyor.

inliler iyi şansın hayata ön kapıdan girdiğine inanıyorlar, bu yüzden evlerinin girişinin döküntülerden arındırılmış olmasına her zaman dikkat ediyorlar.

İspanya

Batıl inançlar ispanya

İspanyollar yılbaşı gecesi yılın her bir ayı için toplam 12 üzüm yiyorlar. Gece saat 12’de tam 12 üzüm yiyenin şanslı olacağına inanıyorlar ancak işin ilginç yanı ise kimse aynı anda 12 üzümü birden yiyemiyor.

Yunanistan

Yabancıların batıl inançlar Yunanistan

Yunanistan ve Türkiye batıl inançlar bakımından oldukça benzerlik gösteren ülkelerden. Yunanistan’da eğer arka arkaya hapşırıyorsanız kesin birinin arkanızdan konuştuğuna inanılır.

Nazar boncuğunun kıskançlıklardan ve kötü şeylerden koruduğuna inanılır.

Türkiye’de maşallah demek için kullanılan “tütütü” Yunanistan’da sevdiğin birini kötülüklerden korumak için yüzüne karşı “FtouFtouFtou” demek.

Yunanistan Ortodoks mezhebine bağlı olduğu için isim günü doğum günleri gibi onlarda oldukça önem taşır. Bir sohbet esnasında iki kişi aynı kelimeyi aynı anda söylerse bunun kötü şans getirdiğine inanırlar. Bol dikenli bir kaktüsün evinizde bulunmasının sizi tüm kötülüklerden koruduğuna inanıyorlar.

İtalya

Yabancıların batıl inançlar italya

İtalya’da inanılan bir batıl inanca göre 17 rakamı uğursuzluk getirir. Hatta evlerin hiç birinde kapı numarası olarak 17 kullanılmaz. Uçaklarda ve otobüslerde de 17 numaralı koltuk bulunmaz. Bu inanış Romalılar zamanından kalma. Roma rakamlarının yer değiştirmesiyle VIVI yani “yaşadım, öldüm” anlamına gelir.

İtalya’da birini överseniz tüm musibetlerin onu bulacağına inanılıyor.

İtalyanlar siyah kedi gördüklerinde uğursuzluk getirmesin diye saçlarını çekerler.

Bunların dışında yatağın üzerine şapka koymak, merdiven altından geçmek, evde şemsiye açmak, Cuma günü işe başlamak gibi durumlarında kötü şans getirdiğine inanırlar. Malta!da ise ülkedeki tüm kiliselerin saatleri farklı bir zamanı gösterir. Bunun sebebi ise şeytanın aklını karıştırmak içinmiş.

Almanya

Yabancıların batıl inançlar Almanya

Almanların çoğu yolda yürürken soldan gelen bir kara kedi ile karşılaşmaktan korkuyor çünkü bunun uğursuzluk getireceğine inanıyorlar. Kayan bir yıldız gördüklerinde de dilek tutmayı ihmal etmiyorlar.

Hindistan

Batıl inançlar hindistan

Hindistan’da temizlik ile ilgili batıl inançlar var. Perşembe ya da Cumartesi günleri saçınızı kestirmek ya da yıkamak size kötü şans getirir. Aynı şekilde bu iki günden birinde tırnaklarınızı kesmeniz de size kötü şans getirebilir.

İrlanda

Batıl inançlar irlanda

İrlandalılar da bizim gibi dört yapraklı yoncanın şans getirdiğine inanıyorlar. Bir diğer inanışları ise kadınlar gelinliklerine zil takıyorlar ve zillerin çınlamasının düğünde kötü ruhları kovduğuna inanılıyor.

Danimarka

Batıl inançlar Danimarka

Danimarka!da hayli ilginç bir batıl inanç söz konusu. Eğer insanlar evinize yemek fırlatıyorlarsa aslında size iyi şans diliyorlar demektir. Danimarkalılar bozulan yemekleri saklarlar ve ardından sevdiklerinin evlerine fırlatırlar. Günümüzde artık çoğu kişi eve zarar vermemek için eve fırlatmak yerine evin dışına yemek parçaları bırakıyorlar.

Seyahatte Yenilmemesi Gereken Yiyecekler Seyahatte Yenilmemesi Gereken Yiyecekler

Sırbistan

Yabancıların batıl inançlar Sırbistan

Sırbistan’da Türkiye’de de olan birinin arkasından su dökmek iyi talih getiriyor. Sırbistan’da insanlar iş görüşmesi gibi stresli olaylara hazırlanırken arkadaşları ve ailesi arkalarından su dökerler. Suyun akışkanlığı yorucu zamanlarda sakinliği simgeler.

Japonya

Yabancıların batıl inançlar Japonya

Japonya’ya gidince iyi şans için kül banyosu yapabilirsiniz. Sensoji Tapınağı’nı ziyaret ederseniz ön kapının dışında büyük bir tütsü kabı göreceksiniz. İnsanlar bu tarihi Budist tapınağının dışındaki dumanın içinden geçince sağlıklarının ve genel durumlarının daha iyiye gideceğine inanıyorlar.

Japonlara göre kedi beslemek veya kedi biblosu bulundurmak şans getirirmiş. Sabah örümcek görmek bolluk ve bereket getirirmiş.

Japon kültüründe en çok korkulan canavarlardan biri de Kappalar’dır. Kappaların çocukları kaçırdıklarına ve nehirde boğulan çocukların Kappalarla alakalı olduklarına inanılırmış.

kaynak: https://gezipgordum.com/ulkelerin-ilginc-batil-inanclari/